Biała Podlaska

„Miłosierdzie Boże daję wam,…”. Niedziela Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej

07
kwi 2024

Niedziela Miłosierdzia Bożego, Święto Miłosierdzia to w Kościele Katolickim uroczystość liturgiczna obchodzona w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ustanowiona w 2000 roku przez św. Jana Pawła II. Bialska parafia Chrystusa Miłosiernego – Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w tym dniu przeżywała 20-lecie ustanowienia sanktuarium. Centralnym punktem była uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

POSŁUCHAJ HOMILII

Ks. Adam Kulik, proboszcz parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej opowiedział w rozmowie z Katolickim Radiem Podlasie o przygotowaniach do tego wydarzenia oraz o jego przebiegu. Zachęcił także wiernych z diecezji siedleckiej oraz odwiedzających miasto do odwiedzania sanktuarium. 


Święto Miłosierdzia Bożego wpisał do kalendarza liturgicznego najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach.

Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii Świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).POSŁUCHAJ HOMILII

źródło: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
do ks. Jacek Jaśkowski Niedz. 07.04.2024 18:52:22

Poprawione, dziękujemy