Kościół

Msza św. w rocznicę śmierci biskupów siedleckich /ZDJĘCIA/

Siedlce Sob. 25.03.2023 14:30:21
25
mar 2023

W sobotę, 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, kiedy Kościół obchodzi Dzień Świętości Życia, diecezja siedlecka modliła się za zmarłych biskupów diecezji siedleckiej, Biskupa Ignacego Świrskiego, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2018 roku oraz Biskupa Jana Wiktora Nowaka. Eucharystii w południe w siedleckiej katedrze, przewodniczył Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda, a koncelebrowali licznie zgromadzeni kapłani.

W homilii Ksiądz Biskup zachęcał do modlitwy w obronie życia nienarodzonych, a także przypomniał sylwetki dwóch pasterzy kościoła siedleckiego w dniu ich kolejnej rocznicy śmierci.

- Od ponad dwudziestu lat w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzimy Dzień Świętości Życia. Dziś przypominamy sobie o wartości życia o szacunku do życia od poczęcia do naturalnej śmierci – mówił hierarcha. Jednym z przejawów odpowiedzialności za życie, jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Ta krucjata modlitwy w obronie życia nienarodzonych trwa już od wielu lat i obejmuje szerokie kręgi wiernych - zaznaczył Ksiądz Biskup.

W homilii bp Gurda przypomniał także czasy kiedy pasterzami kościoła siedleckiego byli Księża Biskupi Ignacy Świrski i Jan Wiktor Nowak.

Podczas Liturgii posłani zostali także Lektorzy i Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej. Kilkadziesiąt dorosłych osób z diecezji siedleckiej chce pełnić funkcję lektora w swojej parafii. Lektor to chrześcijanin powołany do proklamacji Słowa Bożego w czasie celebracji liturgicznych. Pełni on zaszczytną rolę głoszenia Słowa.

Ksiądz Biskup posłał także kilkudziesięciu mężczyzn pełniących w diecezji funkcję Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.

Każdego roku biskup siedlecki uroczyście zleca wybranym i przygotowanym do tego zadania mężczyznom, zanoszenie Komunii św. osobom w podeszłym wieku i chorym oraz pomoc duszpasterzom, w pewnych sytuacjach, w rozdzielaniu Komunii św. w parafiach podczas Mszy świętej. Bezpośrednim przygotowaniem do obrzędu upoważnienia były dni skupienia zorganizowane w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Nowym Opolu k. Siedlec.

Odpowiedzialnym jest ks. Łukasz Celiński - diecezjalny duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Udzielanie Komunii świętej jest czynnością, która nie wymaga święceń i dlatego mogą ją pełnić także osoby spoza stanu duchownego. W Polsce, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, posługę tę mogą pełnić mężczyźni w wieku od 25-65 lat oraz konsekrowane kobiety. Posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. ustanowioną instrukcją „Immensae caritatis” (29.01.1973) Konferencja Episkopatu Polski wprowadziła w dniu 2 maja 1990 roku i określiła warunki, według których biskupi diecezjalni w Polsce mogą powołać nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

Zdjęcia: Monika Jabłkowska/Piotr Grabowski
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Janek Sob. 25.03.2023 16:16:47

Czyżby w katedrze powstawał nowy ołtarz?