Region

Obligacje - po szczegółowej informacji

Siedlce Czw. 30.03.2023 19:08:37
30
mar 2023

Dramatyczne w tonie przemówienie skarbnika nie przekonało siedleckich radnych do zgody na emisję nowej serii obligacji komunalnych. Rada podjęła decyzję o przesunięciu projektu uchwały na następną sesję. Wcześniej chce zobaczyć szczegółowe dane o wykonaniu budżetu w pierwszym kwartale.

Przedstawiony projekt uchwały przewidywał wyemitowanie dwóch serii obligacji o łącznej wartości 45 mln zł, z czego jedna trzecia miała pokryć wcześniejsze zobowiązania, a reszta sfinansować rozpoczęte oraz zaplanowane na ten rok inwestycje.

Skarbnik miasta, Kazimierz Paryła przekonywał, że bez tych pieniędzy będzie niezwykle trudno zrealizować nie tylko wydatki majątkowe, ale i zabezpieczyć funkcjonowanie jednostek sfery budżetowej (przede wszystkim szkół). Wskazał na ogromny wzrost wydatków na energię, kilkukrotny wzrost dopłat do niewystarczającej subwencji oświatowej oraz duży spadek dochodów podatkowych: głównie z PIT, ale również z PCC. Podkreślił, że miasto oszczędza na czym może i jedyną nową inwestycją jest budynek zaplecza kąpieliska nad zalewem. Cała reszta to kontynuacje prac rozpoczętych wcześniej, na ogół z zewnętrznym dofinansowaniem, które trzeba wykorzystać i rozliczyć.

Opozycyjna względem prezydenta większość w radzie miasta uznała jednak, że chce mieć dokładne liczby czarno na białym. Wiceprzewodniczący rady Maciej Nowak przypomniał swoje zastrzeżenia do realności tegorocznego budżetu i stwierdził, że właśnie dostał ich potwierdzenie. Przypomniał, że już kilka razy w tej kadencji prezydent i skarbnik malowali sytuację miasta w czarnych barwach, by wymóc zgodę rady na zwiększenie długu, a tymczasem Regionalna Izba Obrachunkowa zwracała uwagę na niebezpieczną tendencję jego wzrostu. W związku z tym stosunkiem głosów 12 do 11 rada miasta zdjęła projekt uchwały o emisji obligacji z porządku obrad marcowej sesji. Wróci do niego za miesiąc, kiedy wydział finansowy przedstawi szczegółowe informacje o wykonaniu budżetu w pierwszym kwartale.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.