Region

Pogrzeb śp. płk Witalisa Skorupki, Honorowego Obywatela Miasta Siedlce

Siedlce Czw. 06.06.2024 16:36:51
06
cze 2024

W czwartek, 6 czerwca w Warszawie odbył się pogrzeb zmarłego 22 maja w wieku 101 lat płk. Witalisa Waldemara Skorupki pseudonim „Orzeł" - żołnierza Armii Krajowej urodzonego 16 lutego 1923 roku w Sokółce, Honorowego Obywatela Siedlec, zastępcy dowódcy plutonu w Akcji „Burza”.

Witalis Waldemar Skorupka pełnił funkcję prezesa Związku Więźniów Politycznych Skazanych na Karę Śmierci w Okresie Reżimu Komunistycznego oraz wiceprezesa Warszawskiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. W swoim życiu został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Walecznych.

Msza Święta za zmarłego została odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie. Następnie nastąpiło odprowadzenie prochów zmarłego do grobu rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Na uroczystości pogrzebowe zasłużonego żołnierza do Warszawy przyjechała delegacja z Siedlec ze sztandarem honorowym Miasta Siedlce: Prezydent Miasta Siedlce - Tomasz Hapunowicz, Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Siedlce - Henryk Niedziółka, Tadeusz Brzozowski, przedsiębiorca Siedlecki - Konstanty Strus, Radny Sejmiku Mazowieckiego - Wojciech Kudelski, przedstawiciel środowiska biznesowego z Siedlec - Piotr Nowak, Tomasz Grochowski ze Związku żołnierzy Armii Krajowej Trzebieszów, Michał Szczygielski i Tadeusz Brzozowski.

Tomasz Hapunowicz - Prezydent Miasta Siedlce jako przedstawiciel samorządu podczas uroczystości pogrzebowych Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wygłosił przemówienie, w którym podkreślił potrzebę pamięci o płk. Witalisie Waldemarze Skorupce. Jak zaznaczył Prezydent Miasta Siedlce, ważne jest aby płk Skorupka był obecny w przestrzeni publicznej Miasta Siedlce oraz na kartach historii i zapisał się tak, aby jego dokonania przekazywać dalej nowemu pokoleniu.

___________________

Płk Witalis Skorupka, ps. „Orzeł”. Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik akcji sabotażowo-dywersyjnych i akcji „Burza”. Zmarł 22 maja w Warszawie w wieku 101 lat. Tytuł Honorowego Obywatela Rada Miasta Siedlce nadała mu w 1997 roku. Po wojnie płk Witalis Skorupka został skazany przez komunistów na karę śmierci, zamienioną na wieloletnie więzienie. Był działaczem pierwszej „Solidarności” i Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. To Witalis Skorupka zainicjował umieszczenie tablic w miejscach pamięci narodowej na terenie Siedlec.

Fot./Video: Katarzyna Chacińska
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.