Biała Podlaska

Wprowadzenie figury św. Michała Archanioła do parafii Rokitno

03
paź 2023

W niedzielę, 1 października w parafii Trójcy Świętej w Rokitnie odbyła się uroczystość wprowadzenia figury św. Michała Archanioła z Groty w Gargano. Inicjatorem wydarzenia był proboszcz ks. Stanisław Tymoszuk. Duchowe przygotowanie, poprzedzające instalację figury, poprowadził w parafii ks. Paweł Broński z Katolickiego Radia Podlasie.

Już 29 września, w Święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała wierni zostali zaproszeni na Eucharystię, po której przed Najświętszym Sakramentem wybrzmiała modlitwa wstawiennicza o duchowe uwolnienie i uzdrowienie. Kaznodzieja natomiast przybliżył zebranym prawdy wiary i fragmenty Objawienia, dotyczące aniołów i demonów oraz świata duchowego, do którego aniołowie należą. Była też okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty, który jest przestrzenią duchowego uzdrowienia i ochrony przed pokusami Złego.

Drugiego dnia ks. Paweł Broński przybliżył parafianom postać św. Michała Archanioła, historię objawień w Gargano oraz historię figury, której wierna kopia została zakupiona przez darczyńców z Rokitna i staraniem proboszcza ks. Tymoszuka sprowadzona do parafii. Wierni mieli też okazję poznać tzw. „Anielską Koronkę” i pomodlić się przy jej pomocy o wstawiennictwo św. Michała Archanioła. Wieczorną Eucharystię poprzedziły Nieszpory o Aniołach, a zwieńczeniem dnia był Wieczór Chwały, czyli modlitewne uwielbienie Pana Jezusa, ukrytego w Najświętszym Sakramencie, któremu towarzyszył śpiew, animowany przez Scholę z par. św. Michała Archanioła z Białej Podlaskiej, prowadzoną przez Katarzynę Kozłowską, przy akompaniamencie organisty Marka Chmiela.

Trzeciego dnia, tj. w niedzielę, figura św. Michała z Groty Gargano została uroczyście wniesiona do parafialnej świątyni przez strażaków z miejscowej OSP, w asyście służby liturgicznej oraz członkiń Kół Gospodyń Wiejskich. Figura została pobłogosławiona przez ks. Pawła Brońskiego. Odmówiono również akt osobistego zawierzenia św. Michałowi Archaniołowi. W kazaniu natomiast wybrzmiała zachęta do wytrwania przy Panu Bogu i w Kościele, aż do końca, poparta przykładami poważnych konsekwencji duchowych tam, gdzie tej wierności i ochrony ze strony Pana Boga i Jego świętych Aniołów zabrakło.

Proboszcz ks. Stanisław Tymoszuk, dziękując Panu Bogu i wszystkim osobom, zaangażowanym w przygotowanie tych „anielskich rekolekcji”, zdradził pragnienie, aby wszystkie rodziny i cała parafia Rokitno, zechciały „zaprzyjaźnić się” ze św. Michałem Archaniołem, a także wyraził ogromną nadzieję na rozwój kultu tego Świętego w parafii.

Homilie, wygłoszone podczas modlitewnego triduum w Rokitnie:

Dzień 1: 

Dzień 2:


Dzień 3:Tekst: Aleksandra Sawicka, foto: ks. Paweł Broński
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.