Kościół

Premiera filmu „Powstaniec 1863”

Siedlce Śr. 10.01.2024 07:25:37
10
sty 2024

We wtorek, 9 stycznia w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu „Powstaniec 1863” w reżyserii Tadeusza Syki. Od piątku, 12 stycznia film będzie można oglądać w naszych kinach.„Powstaniec 1863” to filmowa historia o zrywie zbrojnym opowiedziana z perspektywy legendarnego kapelana i dowódcy, „ducha Podlasia” – ks. Stanisława Brzóski. Diecezja Siedlecka jest partnerem filmu.

W główną rolę ks. Stanisława Brzóski, którego obawiała się carska Rosja, kapelana oraz dowódcy ostatniego powstańczego oddziału wcielił się Sebastian Fabijański. Na ekranie zobaczymy ponadto: Ksawerego Szlenkiera, Cezarego Pazurę, Olgierda Łukaszewicza, Karolinę Szymczak, Marcina Kwaśnego. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Tadeusz Syka – twórca filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”.

Film „Powstaniec 1863” to opowieść o ludzkim poświęceniu i ofiarności. O tym, że Powstanie Styczniowe miało sens i kontynuację. Wychowało kolejne pokolenie, które w 1920 roku doczekało wolnej Polski i wygrało z bolszewizmem. Ksiądz Brzóska – kapłan diecezji siedleckiej – pociągnął za sobą ludzi swoim autorytetem. Mamy w nim bohatera, który w kontekście wydarzeń na Ukrainie jest bardzo aktualny. Ten film ożywia ks. Brzóskę, pokazuje, że ofiarność ma sens.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.