Radiowa Niedziela 3 grudnia

Diecezja siedlecka Pt. 01.12.2023 13:36:41
01
gru 2023

W niedzielę, 3 grudnia kapłani pracujący w Katolickim Radiu Podlasie, w ramach Radiowej Niedzieli, odwiedzą trzy parafie diecezji siedleckiej. Będą to parafie: Podwyższenia Krzyża Świętego w Wyszkowie k. Węgrowa, Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Kopciach i św. Józefa w Trąbkach.

Proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wyszkowie jest ks. Wojciech Zadrożny. Pierwotny kościół datowany jest na początek XV w. Następna świątynia została wzniesiona w 1676 r., a jej fundatorką była Emerencjanna Mleczko, starościna mielnicka. Obecny kościół parafialny murowany wybudowano w 1788 r. z inicjatywy Aleksandra Ossolińskiego, miecznika litewskiego.

Proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Kopciach jest ks. Marek Żak. Pierwszy kościół drewniany wybudował w 1722 r. Wiktor Felicjan Cieszkowski, sędzia liwski. Obecny kościół parafialny murowany wzniesiono w latach 1923-1928 z inicjatywy ks. Jana Hegiera i ks. Edwarda Jakubczaka. Świątynię konsekrował w 1930 r. biskup Henryk Przeździecki.

Proboszczem parafii św. Józefa w Trąbkach jest ks. kan. Włodzimierz Wąsowski. Hordliczkowie, właściciele huty szkła Czechy, 9.10.1920 r. otrzymali od bpa Podlaskiego Henryka Przeździeckiego zgodę na urządzenie w budynku socjalnym kaplicy przyzakładowej z przechowywaniem Najświętszego Sakramentu. W dniu 8.01.1921 r. kaplica pw. św. Edwarda została poświęcona i udostępniona dla pracowników zakładu. Przy tej kaplicy bp Podlaski H. Przeździecki dn. 2.02.1924 r. erygował parafię. Wydzielił ją z terytorium: par. Garwolin (Trąbki), par. Parysów (Lipówki, Poschła, Puznówka, Wygoda) i par. Osieck (Pilawa). W dniu 8.12.1981 r. Pilawa stała się samodzielną parafią.

Kamień węgielny pod budujący się kościół, 17.06.1928 r. poświęcił bp Czesław Sokołowski. Budowę ukończono 3.10.1934 r. poświęceniem świątyni przez ks. kan. Mariana Juszczyka, dziekana garwolińskiego. Konsekracji dokonał w 1975 r. bp Jan Mazur. Styl kościoła pseudoromański z elementami eklektyzmu.


Homilię w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wyszkowie wygłosi ks. Przemysław Świderski, w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Kopciach - ks. Marek Bieńkowski, dyrektor rozgłośni, a w parafii św. Józefa w Trąbkach - ks. Paweł Broński.


Podczas Radiowej Niedzieli będą sprzedawane książki


Z ziemi chełmskiej - audiobook




Książka ta, to przejmujące opowiadania o losach Unitów – prostych ludzi, którzy pozostali wierni Chrystusowi, nie tylko w znaczeniu wierności przynależności do Kościoła, ale przede wszystkim dlatego, że nie stawiali oporu złemu; że nie oddawali złem za złe, gotowi byli oddać życie za wiarę. To historie bohaterów narodowych, bowiem Unici bronili także polskości w konfrontacji z carskim zaborcą.

Głosu przy tej produkcji użyczył Dariusz Kowalski – pochodzący z Siemiatycz aktor teatralny, filmowy i dubbingowy.  Widzowie identyfikują jego osobę z rolą cynicznego Janusza Tracza, przedsiębiorczego biznesmena w serialu „Plebania”.



"Kwiaty Boga"




Naiwne, puszczalskie, nieodpowiedzialne…? Dlaczego nie zbudowały szczęśliwych, udanych związków, dlaczego nie ustawiły się w życiu zawodowym, dlaczego musiały szukać schronienia u obcych ludzi?

Książka Kwiaty Boga zawiera prawdziwe historie kobiet, które spotykając się na co dzień z pogardą i niezrozumieniem społeczeństwa, są w istocie bohaterkami swojego życia… i życia swoich dzieci; które powstając z popiołów, na własnych barkach udźwignęły ciężar, na jaki wielu boi się nawet spojrzeć.

Ich życie nigdy nie będzie tematem podniosłego filmu, ich twarze nie znajdą się na okładkach gazet. Ten heroizm jest cichy, niepozorny, naznaczony mozolnym stawianiem nogi za nogą w drodze pod górę… i przez to możliwy w życiu każdego z nas.


Małgorzata Kotwica - "Łzy Boga" 



O swojej wierze, modlitwie, relacji z Bogiem i duchowej walce w sposób zadziwiająco szczery i nienarzucający się, opowiadają duchowni, dziennikarze, reżyserzy, aktorzy, a także ludzie, których być może nigdy nie zobaczymy na pierwszych stronach gazet, a których świadectwo tchnie świeżością żywej wiary. Pośród setek artykułów i reportaży, codziennie informujących nas o tragicznych wydarzeniach czy kłótniach polityków, zebrane w książce wywiady pokazują ludzi świadomych tego, kim są i dla kogo żyją, bo swoje życie budują na Chrystusie. Książka to fascynująca duchowa podróż przez ludzkie myśli, wartości, pragnienia, poszukiwania Boga i drugiego człowieka.

Łzy Boga, to zbiór prawdziwych i bardzo trudnych historii, które napisało życie. Nie nastawiaj się na lekką lekturę, którą po przeczytaniu odstawisz na półkę. To pozycja, która zmusza do refleksji, zatrzymania się choć na chwilę. Przejdziesz przez piekło życia opisanych zdarzeń, od pijackich libacji, przemoc w domu rodzinnym, kradzieże, rozboje, poprzez wykorzystywanie seksualne, dochodząc do przestępstwa i kary.
 
Więzienie, miejsce ohydne, brutalne, niemal egzotyczne dla „zwykłego zjadacza chleba”, inny świat, a jednak i tutaj toczy się życie, gdzie samotnie, w cierpieniu i opuszczeniu, z poduszką mokrą od łez wzywa się Boga. Brak rodziny, przyjaciół, kolegów, nikogo, totalna pustka… I do takiego miejsca przychodzi sam Jezus, dając miłość i nadzieję.
 
I tak oto ci, którym udało się wejść na drogę Prawdy, pomimo murów więziennych, stają się wolni. Ciało można zamknąć, ale duszy nie da się uwięzić. Napisane historie to nie tylko fakty, to przede wszystkim cel terapeutyczny. Zmierzenie się z brudami przeszłości daje formę oczyszczenia. Jest refleksją na nowe życie tak, aby lepiej funkcjonować w społeczeństwie, wyzbyć się drażniących nawyków i zacząć wszystko od nowa.


Ekskluzywny żebrak, czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze

Kim jest ekskluzywny żebrak i dlaczego ks. Jan tak siebie nazywa? Piękna pozycja, jedna z ostatnich, jaka ukazała się na rynku wydawniczym. Ks. Jan znany jest z bardzo prostego przekazu ewangelicznego - którego można doświadczyć z serwisów internetowych. Teraz w wersji papierowej - wszystko co najważniejsze - zostało dokładnie spisane i autoryzowane przez ks. Jana.

Ks. Jan Kaczkowski - wybitny bioetyk, wielka osobowość polskiego Kościoła. Nietypowy i kontrowersyjny, łamiący stereotypy, człowiek o wielkim sercu i otwartym umyśle. Chorował na glejaka mózgu i był dyrektorem Puckiego Hospicjum. Sam o sobie mówił, że jest "onkocelebrytą". Jego trudne doświadczenia sprawiły, że stał się pogodnym specjalistą od śmierci, cierpienia i spraw ostatecznych, ale także życia "na pełnej petardzie".





Przewodnik Zelatora

Przewodnik zelatora, przygotowany przez ks. prof. Kazimierza Matwiejuka, jest bardzo pożyteczną pomocą nie tylko dla zelatorów. Zaproponowany układ modlitewnika sprawia, że w modlitwie różańcowej, w poszczególnych okresach roku liturgicznego, są kontemplowane najważniejsze czyny zbawcze Chrystusa.
Modlitewnik napisany dużą czcionką. W przewodniku znajduje się m.in. różaniec za zmarłych.





Tajemniczy święty z dalekiego Libanu - św. Szarbel




Niezwykły święty i jego wierny przyjaciel

Książka opowiada o życiu św. Szarbela - libańskiego mnicha z długą, białą brodą i kapturem głęboko naciągniętym na oczy. Po ludzku mówiąc - dziwak, a w oczach bożych - mocarz. Książka napisana jest prostym, komunikatywnym językiem, a ubogacają ją humorystyczne komentarze pajączka Kosmatka. Kolorowe ilustracje pozwolą dziecku głębiej przeżyć historię świętego z Libanu.



Niezwykła historia Księdza Dolindo



"Jezu Ty się tym zajmij..." Tę modlitwę - akt zawierzenia zna dzisiaj niemal cały świat. Tym, który ją oznajmił światu był Sługa Boży - ks. Dolindo Ruotolo. Ta książeczka to pierwsza w Polsce ilustrowana historia jego życia przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Ozdobiona pięknymi ilustracjami zapoznaje dzieci z tą niezwykłą postacią. Czyta się jednym tchem!


W czasie Radiowej Niedzieli będzie można zakupić różańce, ręcznie robione przez Siostry Benedyktynki od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu, zwane Sakramentkami.




0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.