Kościół

Siedlce: Nowa dziewica konsekrowana w diecezji siedleckiej

Siedlce Sob. 14.10.2023 17:02:58
14
paź 2023

Do stanu dziewic konsekrowanych została włączona Monika Bączek z parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie. 14 października w katedrze siedleckiej Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda przewodniczył obrzędowi konsekracji dziewicy. To trzecia kobieta w diecezji siedleckiej, która dołączyła do tego grona. W homilii pasterz diecezji ukazał piękno tego powołania oraz jego znaczenie dla Kościoła.

- Pani Moniko, konsekracja, którą dziś przyjmujesz jest zewnętrznym znakiem twojej miłości do Jezusa, twojego Oblubieńca. Przez konsekrację oddajesz się Chrystusowi, aby troszczyć się o Jego sprawy. O sprawy zbawienia, którego dokonuje w swoim Kościele. O sprawy kościoła, w którym jesteś i który dał ci poznać twojego Oblubieńca i prowadził cię w twoim życiu drogą wiary. Trwaj w tym Jezusowym Kościele - mówił Ksiądz Biskup.

Podczas obrzędu konsekracji uczestnicy liturgii modlili się, śpiewając litanię do Wszystkich Świętych. W jej trakcie kandydatka do konsekracji leżała na posadzce siedleckiej katedry. Ten gest oznacza całkowite oddanie się Bogu. Następnie złożyła wieczysty ślub czystości, wkładając swoje złożone ręce w dłonie księdza biskupa. Po modlitwie konsekracyjnej Biskup Gurda wręczył pani Monice obrączkę – symbol zaślubin z Chrystusem, a także tekst Liturgii Godzin, czyli Brewiarz.

Dziewictwo konsekrowane jest najstarszą, wywodzącą się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, formą życia konsekrowanego w Kościele. Centrum życia dziewicy stanowi Eucharystia, adoracja, Liturgia Godzin, medytacja Bożego słowa. Dziewice konsekrowanych to osoby pracujące i spełniające się w świeckich zawodach. Pani Monika Bączek na co dzień pracuje Środowiskowym Domu Samopomocy w Siedlcach.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.