Święto Świętych Młodzianków Męczenników okazją do modlitwy w intencji obrony życia

gru 2024
Święto Młodzianków, czyli dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda, Kościół obchodzi 28 grudnia. Choć jeszcze nieświadome, oddały życie za Chrystusa. Tradycja podkreśla, że otrzymały one chrzest krwi i nazywa je "pierwocinami Kościoła". W wielu miejscach w kraju w tym dniu organizowane są Marsze w Obronie Życia i modlitwy w intencji obrony życia.
SIEDLCE„Każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia” pod takim hasłem w sobotę, 28 grudnia w Siedlcach przejdzie XXVI Marsz dla życia. Rozpocznie się Mszą Świętą sprawowaną o godz. 12.00 w parafii katedralnej w Siedlcach pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w intencji ochrony życia ludzkiego pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Suchodolskiego. Po liturgii zaplanowano przemarsz ulicami Siedlec do parafii Ducha Świętego i nabożeństwo wynagradzające i błogosławieństwo kobiet oczekujących dzieci.

ŁUKÓW
Marsz Życia przejdzie ulicami Łukowa. Organizują go Domowy Kościół, Diakonia Życia oraz parafia Przemienienia Pańskiego. Marsz odbędzie się 28 grudnia, w Święto Świętych Młodzianków Męczenników. Marsz Życia, który odbędzie się w sobotę, 28 grudnia, czyli w dniu, w którym obchodzone jest Święto Świętych Młodzianków Męczenników, poprzedzi Msza Święta w intencji ochrony życia ludzkiego. Eucharystia zostanie odprawiona o godzinie 18.00 w kościele Przemienienia Pańskiego. Po wspólnej modlitwie nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo ekspiacyjne. Następnie uczestnicy Marszu Życia przejdą z modlitwą różańcową – rozważając tajemnice radosne – na cmentarz Świętego Rocha przed pomnik dzieci nienarodzonych.

BIAŁA PODLASKA
28 grudnia w parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej wierni będą modlić się w intencji dzieci nienarodzonych. O godz. 17.30 rozpocznie się różaniec, a następnie Msza św. i nabożeństwo ekspijacyjne prowadzone przez Kościół Domowy.
WŁODAWA
W sobotę, 28 grudnia odbędzie się Marsz Młodzianków w obronie życia ludzkiego. Modlitwy rozpocznie Msza św. sprawowana o godzinie 18.00 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie. Następnie uczestnicy udadzą się do kościoła św. Ludwika, gdzie będzie miało miejsce nabożeństwo ekspiacyjne.
RYKI
Dzień modlitw o ochronę i świętość Życia będzie obchodzony także w sobotę, 28 grudnia w parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach. Organizatorzy zapraszają na Mszę św. o 18.00 i adorację Najświętszego Sakramentu do godz. 20.00.
-------------------------------
Kult Młodzianków rozpoczął się już w II wieku. Zapis o męczeństwie dzieci betlejemskich znajduje się w Ewangelii św. Mateusza. Kiedy król Herod dowiedział się od Mędrców ze Wschodu, że narodził się przepowiadany przez proroków król żydowski, przeraził się, że straci władzę, dlatego postanowił zabić nowo narodzonego Mesjasza. Mędrcy mieli odnaleźć Dzieciątko i donieść Herodowi, gdzie ono przebywa. Ostrzeżeni jednak przez anioła, nie zawiadomili Heroda i omijając Jerozolimę powrócili do swojej ojczyzny. Rozwścieczyło to króla, dlatego rozkazał zabić wszystkie dzieci w Betlejem poniżej 2 roku życia, licząc, że w ten sposób zamorduje również Jezusa. Święta Rodzina jednak uciekła wcześniej do Egiptu. Dzieci z Betlejem choć nieświadomie, poniosły śmierć za Jezusa i w ten sposób Go ocaliły, dlatego uznawane są przez Kościół za męczenników.
O męczeństwie świętych Młodzianków pisał już w II w. św. Ireneusz, a w wieku III św. Cyprian. W V stuleciu ich kult był już bardzo rozpowszechniony. Św. Augustyn pisał o nich: "Niemowlęta, które bezbożność Heroda oderwała od piersi matek, słusznie zostały nazwane męczeńskimi kwiatami. Są to pierwsze pąki Kościoła, rozwinięte wśród niewiary, zaś przedwcześnie zważone mroźną zawiścią prześladowania". Tradycja chrześcijańska podkreśla, że choć dzieci z Betlejem nie zostały ochrzczone, jednak męczeństwo przyłączyło je do Chrystusa, dlatego mówi się, że otrzymały chrzest krwi. W historii chrześcijaństwa wielokrotnie zdarzało się, że ktoś, kto nie był jeszcze ochrzczony - np. katechumeni, przygotowujący się dopiero do przyjęcia sakramentów - ponosili śmierć męczeńską. O nich również mówi się, że otrzymali chrzest krwi.
Rzeź niewiniątek jest tematem często wykorzystywanym w sztuce. Dzieła takie stworzyli m.in. Rubens, Dürer, Brueghel, Poussin. ( KAI/mlk / Warszawa)
1 komentarze
Bòg zapłać✝️🙏