Zmarł ks. prałat Zbigniew Sobolewski, kapłan diecezji siedleckiej

sty 2025
Zmarł ks. prałat Zbigniew Sobolewski - dyrektor Dzieła Pomocy "Ad Gentes", były sekretarz Caritas Polska, kapłan diecezji siedleckiej. Miał 62 lata , w kapłaństwie przeżył 38 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 3 lutego.
O godzinie 10.00 w siedleckiej katedrze rozpocznie się Msza św. żałobna.O godzinie 14.00 sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa i pochowek w rodzinnej miejscowości Sadowne w diecezji drohiczyńskiej.
Śp. ks. prałat Zbigniew Sobolewski odszedł do Domu Ojca dziś, 29 stycznia. Był absolwentem Accademia Alfonsiana w Rzymie, wykładowcą teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach, autorem wielu książek z dziedziny teologii moralnej i teologii duchowości. Autor wielu pozycji naukowych, jak również bajek dla dzieci i najmłodszych. Oddany Św. Ricie z Cascii, napisał na jej temat kilka książek i modlitewników. 13 kwietnia 2024 roku w Warszawie podczas Gali Nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS, otrzymał wyróżnienie za publikację pt.: "Zapomniani święci", wydaną nakładem Wydawnictwa Jedność. Książka doceniona w kategorii „Duchowość / Świadectwo”, to vademecum ukazujące postaci mniej popularnych obecnie świętych. WIĘCEJ Kapłan publikował m. in. w „Naszym Dzienniku”, Miesięczniku „Różaniec”, „Echu Katolickim”, „Martyrii”. Był znanym autorem artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych duchowości, Biblii i moralności. Współtworzył i prowadził wiele audycji na antenie Katolickiego Radia Podlasie.
Śp. Ks. prałat Zbigniew Sobolewski był też założycielem i w latach 1997-2005 - dyrektorem Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej. W pożegnaniu na stronie internetowej placówki szkolnej napisano: "W naszej pamięci pozostanie jako wszechstronny organizator życia szkolnego, człowiek pełen pasji, zasłużony dyrektor i kreatywny wychowawca kilku pokoleń uczniów. Inspirował młodzież jako nauczyciel i duchowy przewodnik. Pamiętajmy o dobru i pracy, które pozostawił nie tylko w murach naszej szkoły, ale również w pamięci, umysłach i sercach ludzi. Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia, solidarności i zapewniamy o modlitwie. Dyrekcja, Pracownicy i Społeczność Uczniowska Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej". WIĘCEJ
Od 2013 r. pełnił funkcję dyrektora Dzieła Pomocy „Ad Gentes” przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Był koordynatorem licznych projektów medycznych oraz edukacyjnych w Afryce, Ameryce Południowej, Azji i Oceanii. Angażował się w pomoc najuboższym, poprzez realizację projektów m.in. Budowa Szkoły zawodowej w Segerea, w Centrum Edukacyjnym im. Maksymiliana Kolbego w Tanzanii, Budowę szkoły podstawowej w Gitega-Songa w Burundi wraz z Siostrami Karmelitankami, i wielu innych.

FB Ks. Zbigniew Sobolewski
Duchowny w 2019 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi WIĘCEJ

----------------------------------------
Ks. prałat dr Zbigniew Kazimierz Sobolewski
(1963-2025)
Urodził się 6 stycznia 1963 r. w Bydgoszczy, woj. kujawsko-pomorskie. Rodzicami jego byli Henryk i Helena z d. Polcyn. Jego matka zmarła, kiedy miał 1,5 roku i wychowywał się w domu siostry swego ojca w miejscowości Szynkarzyzna w parafii Sadowne. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Bydgoszczy i Szynkarzyźnie, a Liceum Ogólnokształcące ukończył w Sadownem, gdzie uzyskał w 1981 r. świadectwo maturalne.
Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej i po odbyciu sześcioletnich studiów filozoficzno-teologicznych, przyjął święcenia kapłańskie w katedrze siedleckiej 6 czerwca 1987 r., z rąk biskupa siedleckiego Jana Mazura.
Po święceniach, w latach 1987-1990, pracował jako wikariusz w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim. Pełnił również funkcję prefekta młodzieży.
W latach 1990-1996 studiował na Wydziale Teologii Moralnej Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie (Accademia Alfonsiana Ojców Redemptorystów). Doktorat z teologii moralnej obronił 27 kwietnia 1996 r. W latach 1994-1995odbył również studia podyplomowe dla moderatorów i wychowawców seminariów duchownych, zorganizowane na Uniwersytecie Laterańskim przez Instytut Sacrum Ministerium Kongregacji ds. Duchowieństwa.
Po powrocie do kraju pracował jako sekretarz i kapelan biskupa siedleckiego Jana Wiktora Nowaka (1996), a następnie jako prefekt Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Siedlcach (1996-1997) oraz przewodnik Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. W marcu 1997 r. biskup siedlecki Jan Wiktor Nowak, powierzył mu zorganizowanie działalności nowo utworzonego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej, którego dyrektorem był do 1 września 2005 r.
W latach 1996-2005 wykładał teologię moralną w Instytucie Teologicznym w Siedlcach, a od 1999 r. także w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu. W latach 2003-2005 był członkiem Diecezjalnej Rady Katechetycznej.
W 2000 r. został mianowany dyrektorem nowo powstałego Katolickiego Gimnazjum w Białej Podlaskiej. Obie te instytucja szkolne otrzymały 2 czerwca 2002 r. imię Cypriana Norwida. Podczas pracy na stanowisku dyrektora szkoły i nauczyciela ukończył studia podyplomowe z zarządzania oświatą oraz w zakresie ekonomii ze specjalnością – przedsiębiorczość. W 2003 r. uzyskał stopień awansu zawodowego – nauczyciel dyplomowany.
W latach 1999-2005 publikował systematycznie felietony i rozważania religijne w „Podlaskim Echu Katolickim”, „Słowie Podlasia”, „Gazecie Bialskiej” oraz prowadził cykliczne audycje w Katolickim Radiu Podlasie. Opublikował szereg artykułów naukowych w „Siedleckich Studiach Teologicznych”, „Ełckich Studiach Teologicznych” i „Studiach Teologicznych. Drohiczyn–Białystok-Łomża”. Należał do ekipy misjonarzy diecezjalnych, którzy prowadzili misje ewangelizacyjne w diecezji siedleckiej w latach 1997-1999, przed Rokiem Jubileuszowym 2000.
Był autorem kilkudziesięciu pozycji książkowych i modlitewników oraz redaktorem „Leksykonu dla młodzieży gimnazjalnej” i „Ilustrowanego leksykonu wiedzy religijnej”. Współpracował systematycznie z mediami katolickimi w Polsce, publikując artykuły w „Naszym Dzienniku”, „Różańcu”, „Sygnałach Troski”, „Niedzieli”, „Gościu Niedzielnym”, „Idziemy”, „List do Pani”, „Wzrastaniu”,Tygodniku „Martyria”, „Pielgrzym” oraz na katolickich forach internetowych. Pisał systematycznie rozważania do „Dnia Pańskiego” oraz „Od słowa do życia”. Prowadził misje ludowe, rekolekcje parafialne oraz rekolekcje dla kapłanów archidiecezji poznańskiej, diecezji łódzkiej, radomskiej, ełckiej, drohiczyńskiej i warszawsko-praskiej.
Z dniem 1 września 2005 r. objął funkcję sekretarza generalnego Caritas Polska w Warszawie. Odpowiadał także w Caritas Polska za promocję i szkolenia wolontariatu. Przygotowywał materiały formacyjne dla Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych Kół Caritas, ogólnopolskie materiały homiletyczno-liturgiczne na doroczny Tydzień Miłosierdzia. Zorganizował kilka międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych wolontariatowi, duchowości Caritas oraz pracy socjalnej. Od 2006 r. był redaktorem „Kwartalnika poświęconego pracy charytatywnej Caritas” oraz dorocznych „Raportów z działalności Caritas”. Był członkiem Komitetu Koordynacyjnego Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia 2007-2013 oraz Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.
Po zakończeniu pracy w Caritas Polska, od 1 lipca 2012 r., pełnił funkcję kapelana w klasztorze sióstr loretanek w Warszawie-Rembertowie oraz przez rok wykładał na Wydziale Socjologii UKSW w Warszawie.
W diecezji siedleckiej brał aktywny udział w pracach II Synodu Diecezji Siedleckiej i był przewodniczącym Podkomisji ds. Duszpasterstwa Charytatywnego. Był promotorem kilku prac magisterskich o tematyce unickiej na Podlasiu.
Od 1 sierpnia 2013 r. pełnił funkcję dyrektora Dzieła Pomocy „Ad Gentes” oraz prezesa Zarządu Dzieła Pomocy „Ad Gentes” i Domu Formacyjnego w Jastrzębiej Górze. Był konsultorem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, członkiem Krajowej Rady Misyjnej oraz sekretarzem Kapituły Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” przyznawanego przez Komisję Misyjną za wybitne zasługi na polu misyjnym osobom i instytucjom. Wspierał skutecznie polskich misjonarzy pracujących w wielu regionach świata. Był współorganizatorem IV Krajowego Kongresu Misyjnego w 2015 r. oraz kilku sympozjów naukowych poświęconych misjom ad gentes. Ks. Zbigniew był redaktorem materiałów kongresowych i sympozjalnych, zbiorów katechez misyjnych dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W latach 2014-2021 organizował ogólnopolski Konkurs „Mój szkolny kolega z misji” dla dzieci ze szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów. Przygotowywał do druku broszury, książki oraz albumy promujące misje ad gentes.
Dnia 23 stycznia 2003 r. biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Łukowskiej, a 23 marca 2012 r. papież Benedykt XVI podniósł go do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (prałat). Biskup drohiczyński Antonii Pacyfik Dydycz 6 października 2011 r., w uznaniu zasług dla diecezji drohiczyńskiej, uhonorował go „Krzyżem Papieskim Diecezji Drohiczyńskiej”. Natomiast biskup siedlecki Kazimierz Gurda 2 kwietnia 2015 r. mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Łukowskiej.
Otrzymał także odznakę „Przyjaciel Dziecka” nadaną przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Białej Podlaskiej, a 4 kwietnia 2019 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Andrzeja Dudę, za pomoc charytatywną i humanitarną w świecie.
Niestety, przed blisko czterema laty pojawiła się choroba nowotworowa i inne dolegliwości. Musiał poddawać się leczeniu szpitalnemu i był pod troskliwą opieką księży z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie mieszkał. Mimo choroby – w miarę swoich możliwości nadal kierował pracami Dzieła Pomocy „Ad Gentes” i nie ustawał w pracy pisarskiej, wydając kolejne pozycje. Bardzo cenił sobie pomoc kapłańską i życzliwość osób związanych z CFM oraz troskę i wsparcie jakie okazywała mu diecezja siedlecka. Ze względu na postępującą chorobę i konieczność całodobowej opieki w ostatnich tygodniach zamieszkał w Diecezjalnym Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu. W związku z pogorszającym się stanem zdrowia oraz w celu przyniesienia mu ulgi w cierpieniu został w miniony poniedziałek przyjęty do Hospicjum Stacjonarnego w Siedlcach. Tam zmarł 29 stycznia 2025 r. Przeżył pełne 62 lata w tym 37 lat w kapłaństwie.
Pozostał w pamięci jako kapłan wielkiego formatu duchowego, niezwykle koleżeński, czynnie zaangażowany w posługę charytatywną i działalność misyjną, troszczący się o rozwój szkolnictwa katolickiego oraz poziom wykształcenia teologicznego jako nauczyciel akademicki i seminaryjny, a także autor bardzo wielu modlitewników oraz publikacji, w których m. in. propagował dzieje diecezji siedleckiej, historię męczeństwa unitów podlaskich i kult błogosławionych Męczenników z Pratulina, św. Rity, bł. Marianny Biernackiej czy bł. Edwarda Grzymały.
Niech dobry Bóg okaże mu swoje miłosierdzie i za wierną oraz piękną posługę kapłańską w Chrystusowym Kościele nagrodzi go życiem wiecznym w niebie.
opr. ks. Bernard Błoński
10 komentarze
Ksiądz Zbyszek uczył mnie religii jako kleryk w liceum. Niesamowicie zaangażowany, ciepły, zawsze gotów pomóc i doradzić. ❤️🖤🖤
wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj Mu świeci
Śp ks Zbigniew jest też autorem super publikacji o diecezji Imię Twoje Wysławiamy
Niech Aniołowie zaniosą Twoją Duszę przed Oblicze Ojca Niebieskiego. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!
Ksiadz Zbyszek uczyl mnie religii w liceum ,byl to najwspanialszy ksiadz jakiego w zyciu spotkalam. To dzieki niemu jestem wierzaca. Kochalismy go. Wieczny odpoczynek...
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie 🙏
Kapłan budujący Chrystusowy Kościół... Miałam ogromny zaszczyt słuchania konferencji Ks. Zbigniewa, głoszonych przez Niego w akademickiej "Jedynce" podczas PPP na Jasną Górę. Mądrość, dobroć, pokora i zwykła ludzka radość... dziękujemy. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...
Piękne życie.Już jest z Bogiem na wieki.
Zacny kapłan i dobry Człowiek. Niech odpoczywa w pokoju.
Wspaniały ksiądz dyrektor i nauczyciel w liceum w Białej Podlaskiej w 1997r uczył mego syna za co Bogu dziękuję wieczny odpoczynek racz mu dać panie