Od pierwszego lipca darmowe odcinki autostrad i zakaz wyprzedzania ciężarówek

Kierowcy Sob. 01.07.2023 14:52:09
01
lip 2023

Od pierwszego lipca obowiązują nowe przepisy, które między innymi zakazują wzajemnego wyprzedzania samochodów ciężarowych. W jednym przypadku wyprzedzanie będzie jednak możliwe. Chodzi o sytuację, kiedy wyprzedzany pojazd będzie jechał z prędkością znacznie niższą od dopuszczalnej na autostradach i drogach ekspresowych.

Od pierwszego lipca obowiązuje także nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Jedną ze zmian jest skrócenie terminu kasowania punktów karnych - z dwóch lat do jednego roku. Realnie nastąpi to po 17 września. Naliczone do tego czasu punkty karne przedawnią się po dwóch latach.

Nowelizacja zakłada także powrót kursów, które pozwolą na redukcję takich punktów. Będą je prowadzić Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Kurs potrwa sześć godzin, będzie kosztował około 500 złotych.

Od dziś kierowcy nie będą musieli płacić za przejazd dwoma odcinkach autostrad zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o odcinek trasy A2 Konin-Stryków oraz na A4 na odcinku Wrocław - Sośnica.

Od pierwszego lipca nie obowiązują już opłaty ewidencyjne na przykład za odzyskanie utraconego prawa jazdy, wydanie tablic rejestracyjnych, czy wymiany bezterminowego prawa jazdy.

źródło: IAR, Ministerstwo Infrastruktury
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.