Diecezja siedlecka

12. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę

29
maj 2024

„Ewangelizacja z różańcem” to hasło 12. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca, która odbędzie się 31 maja - 1 czerwca na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie będzie nie tylko czasem modlitwy, ale także okazją, by doświadczyć wspólnoty tych, którzy jednym dziesiątkiem różańca codziennie wspierają potrzebujących. Spotkanie zainauguruje w piątek, Apel Jasnogórski o godz. 21.00, po nim odbędzie się nocne czuwanie, które zakończy Msza św. sprawowana o godz. 23.00 w Kaplicy Matki Bożej.

W sobotę pielgrzymkę rozpoczną Godzinki o godz. 9:30 przed Szczytem. W programie m.in.: konferencje, medytacja z modlitwą różańcową, inauguracja siódmego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej. Głównym punktem będzie Eucharystia sprawowana o godz. 12.00 pod przewodnictwem biskupa Szymona Sułkowskiego z diecezji płockiej.

Ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca zauważył, że hasło tegorocznej pielgrzymki jest jednocześnie hasłem siódmego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej, która jest duchowym przygotowaniem do 200-lecia powstania Żywego Różańca. Jubileusz obchodzony będzie w 2026 roku. Moderator podkreślił, że pielgrzymki do sanktuarium są wielkim wołaniem o pokój dla świata i za rodziny. - W dzisiejszych czasach, kiedy wiara jest wyśmiewana, rodziny są niszczone i trwa wojna na Ukrainie i w Ziemi Świętej to przypominamy sobie obietnicę Matki Bożej, która w swoich objawieniach mówiła, że ocalenie przyjdzie przez różaniec. Jest on wyjątkowym narzędziem wypraszania pokoju, łask w rodzinach, a także źródłem miłości i zgody – powiedział ks. Gancarek.

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. Codzienny dziesiątek członkowie odmawiają w intencjach wyznaczanych przez Ojca Świętego na dany miesiąc. Jest to odpowiedź na różne wyzwania i trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata. W Polsce do wspólnoty należy ponad 2 mln wiernych. W 2022 r. do Stowarzyszenia Żywego Różańca dołączył także Różaniec Rodziców jako jego osobna gałąź. Pismem formacyjnym dla wspólnot jest miesięcznik "Różaniec", wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek.Maria Bareła-Gawenda@JasnaGóraNews

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.