Sokołów

30 lat Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Sokołowie Podlaskim

Kościół Pon. 18.09.2023 10:47:10
18
wrz 2023

30 lat temu - 1 września 1993 r. zabrzmiał pierwszy dzwonek w reaktywowanym po 45 latach Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym. W ławkach trzech sal lekcyjnych zasiadło wówczas 34 uczniów klasy pierwszej, trzeciej i czwartej.

Z roku na rok nasza szkoła się rozrastała, uczniów przybywało, baza dydaktyczna była systematycznie unowocześniana. Szybko okazało się, że trzeba przygotować kolejne pomieszczenia, niebawem rozpoczęto więc budowę nowej szkoły i pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Obecnie w trzech budynkach uczy się 280 licealistów i 380 uczniów szkoły podstawowej.

- 30 lat minęło bardzo szybko i dziś – 16 września 2023 r. spotkaliśmy się, by uczcić, a zarazem podsumować ten czas, dokonania ludzi tu pracujących i osiągnięcia naszego wyjątkowego liceum.

Tak wiele się przez ten czas wydarzyło – mury naszej szkoły były świadkami wielu ważnych, doniosłych i wzruszających chwil. I oczywiście zmieniali się też dyrektorzy naszej szkoły. Jako pierwszy kierował nią Ks. Stanisław Bogdański, który już oręduje za nami z Domu Ojca, następnie na cztery lata stery przejął ks. Julian Dzierżak. Potem przez kilkanaście lat zarządzał nami ks. Dariusz Matuszyński dbając o to, aby panował tu klimat wzajemnej pomocy, zaufania i bezpieczeństwa. Obecnie przewodzi nami i pozwala szkole rozkwitać ks. Stanisław Stachal.

Świętowanie jubileuszu rozpoczęliśmy w Sokołowskim Ośrodku Kultury – zaproszeni goście oraz licznie zgromadzona społeczność szkolna wysłuchała wykładów dotyczących systemu wychowania księdza Bosko. Mieliśmy również okazję obejrzeć część artystyczną w wykonaniu aktorów szkolnego koła teatralnego Plaudite (pod kierownictwem pani Ewy Artych) oraz wysłuchać występów wokalnych naszej absolwentki Gabrysi Jaczewskiej oraz ucznia klasy maturalnej Janka Kraski. Część artystyczną uświetnił Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie, w którego szeregach od lat tańczy i śpiewa wielu naszych uczniów.

Zaproszeni goście z wielką sympatią i życzliwością wypowiadali się o naszej szkole, życząc kolejnych dobrych i owocnych lat działania.

Kolejna część uroczystości miała miejsce w kościele św. Jana Bosko, który jest w zasadzie naszym szkolnym kościołem – tak wiele ważnych wydarzeń z życia szkoły tam właśnie świętujemy. Uroczystej Mszy Św., celebrowanej przez wielu przybyłych księży, w tym również absolwentów naszego liceum, przewodniczył Ksiądz Inspektor Tadeusz Jarecki.

Po Mszy nastąpiła mniej oficjalna część jubileuszowych obchodów – poczęstunek dla wszystkich, zwiedzanie nowej części szkoły, spotkania absolwentów w klasach pełniących chwilowo funkcje kawiarenek. Bardzo miło było powspominać, zobaczyć dawnych uczniów, spotkać koleżanki i kolegów.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Paweł Kryszczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.