Biała Podlaska

Anielskie Ferie w parafii św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej

09
lut 2024

W dniach 6 – 8 lutego w ramach trwających w województwie lubelskim ferii zimowych w parafii św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej odbywała się inicjatywa zatytułowana „Anielskie Ferie”. To inicjatywa, która została zaproponowana w tej parafii po raz pierwszy.

- Nazwa wskazuje na patrona naszej parafii – św. Michała Archanioła. Chcemy przy okazji różnych zajęć, gier, zabaw niejako przedłużyć katechezę szkolną zapraszając najmłodszych właśnie przez taką inicjatywę do modlitwy za przyczyną tak potężnego patrona oraz do więzi z Aniołem Stróżem każdego z dzieci – mówi ks. kan. Henryk Jakubowicz, proboszcz parafii.

W ciągu trzech dni na dzieci czekało wiele atrakcji. Każdy dzień rozpoczynał się od wspólnej modlitwy w kaplicy i błogosławieństwa księdza proboszcza oraz słowa skierowanego do dzieci.

Pierwszego dnia Anielskich Ferii uczestnicy udali się na wycieczkę do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej. Tam zostali oprowadzeni przez druhów strażaków, którzy nie tylko przedstawili sprzęt oraz niełatwy zawód strażaka, ale przy tej okazji edukowali najmłodszych na temat zagrożeń i bezpiecznych zachowań. Jako Powiatowy Kapelan Strażaków w zwiedzaniu uczestnikom towarzyszył ksiądz proboszcz. Niezwykłą atrakcją dla dzieci okazał się przejazd autobusem MZK Biała Podlaska, gdzie samodzielnie mogły skasować bilety oraz uczyć się ważnych postaw społecznych np. ustępowania miejsca osobie starszej.

Drugiego dnia uczestnicy pod opieką wolontariuszy wspólnie przygotowywali popcorn, a następnie obejrzeli film familijny. Ważnym elementem była praca w małych grupach.
I tak w jednej odbywały się zajęcia plastyczne (malowanie talerzy farbami, malowanie buzi), w drugiej dzieci miały zajęcia ruchowe (zabawa z chustą, przejście przez „tunel", gra slalomem, robienie zwierząt i innych przedmiotów z balonów) w trzeciej mogły grać w gry planszowe. Dalej następowało przetasowanie grup, aby każdy uczestnik mógł skorzystać z zaproponowanych atrakcji.

Trzeciego dnia uczestnicy mogli wysłuchać świadectwa Bogusi, Ali i ich mamy o przynależności do Dziecięcego Koła Żywego Różańca oraz prezentacji tego tematu przez Lucynę Wetoszkę – zelatorki parafialnej KŻR. Ostatni dzień Anielskich Ferii również był bogaty w atrakcje. Tego dnia odbywały warsztaty gastronomiczne, warsztaty plastyczne i warsztaty muzyczne prowadzone przez pochodzącego z tej parafii alumna Pawła. Podczas warsztatów gastronomicznych dzieci przygotowywały sałatki warzywne, podczas warsztatów plastycznych zapoznawały się z techniką zdobienia papieru metodą decupage, zaś podczas zajęć muzycznych odkrywały tajniki zapisu nutowego, zasad grania na puzonie oraz poprawnego śpiewu. Z racji na obchodzony tego dnia Tłusty czwartek dzięki życzliwości księdza proboszcza dzieci mogły zjeść smaczne pączki.

Nad dziećmi w czasie anielskich ferii czuwała grupa wolontariuszy z Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej, 32-go Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej oraz Lucyna Wetoszka i ks. Michał Gosk.

Czas Anielskich Ferii był wspaniałą okazją do kreatywnego spędzenia czasu, duchowego rozwoju oraz odkrycia wielu możliwości i zajęć, które dzieci mogą wykonywać w wolnym czasie. Cieszy fakt, że dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach oraz to, że dzięki temu udało się nam odciągnąć je choć na kilka godzin od komputera, tableta czy telefonu – podsumowuje ks. Michał.0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.