Biała Podlaska

Bogu na chwałę ludziom na pożytek! Strażacy modlili się w sanktuarium kodeńskim

08
maj 2022

Po raz 23. odbyła się Powiatowa Pielgrzymka Strażaków do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. W tym roku połączona była z obchodami 100-lecia OSP KSRG Kodeń. Wydarzenie było okazją do podziękowań za codzienny trud druhów strażaków, którzy mierzą się z coraz nowymi wyzwaniami.

8 maja do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej przyjechali druhowie strażacy z całego powiatu bialskiego. W tym dniu świętowano także obchody 100-lecia istnienia OSP KSRG Kodeń. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji strażaków z powiatu bialskiego, której przewodniczył o. Michał Hadrich OMI – proboszcz parafii św. Anny w Kodniu. Homilię wygłosił ks. kan. Henryk Jakubowicz – powiatowy kapelan strażaków.
W drugiej części uroczystości dokonano dekoracji sztandaru OSP Kodeń Złotym Znakiem Związku, a także wręczono odznaczenia druhom strażakom z OSP Kodeń.
- Sto lat służby ludziom, sto lat gaszenia pożarów i wyjazdów do różnego rodzaju zdarzeń, a
w ostatnich latach to także nowe wyzwania związanie z pandemią czy pomocą Ukrainie, która zmaga się z wojną – mówi Jerzy Troć, wójt gminy Kodeń. - Strażacy to są ludzie do wszystkiego, którzy wykonując dwoją pracę zawodową, gdy zawyje syrena, biegną by brać udział w akcjach ratowniczych. Oprócz wymienionych, u nas są różnego rodzaju uroczystości i strażacy udzielają się przy tych wydarzeniach. To jest służba i za to należy się strażakom duża wdzięczność. Na terenie gminy mamy 4 bardzo dobrze funkcjonujące jednostki OSP Dobratycze, Kodeń, Okczyn i Zabłocie i tam mamy samochody bojowe. Jeszcze musimy zadbać o samochód dla OSP Okczyn. Bardzo dużym plusem jest pozyskanie (dla OSP Kodeń – red.) samochodu STAR 266 z trzema napędami, dlatego, że mamy tereny nadbużańskie i leśne i dla tego samochodu nie ma żadnych przeszkód – powiedział wójt Jerzy Troć.
Strażacy ochotnicy to ludzie, którzy są gotowi nieść pomoc każdemu i w każdej sytuacji. Na czym polega fenomen strażaka? Jak podkreślił nadbrygadier Grzegorz Alinowski - Lubelski Komendant Wojewódzki PSP, strażacy ochotnicy to ludzie, którzy łączą pracę zawodową ze służbą w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej. – OSP jako jednostki wolontaryjne, potrafią skanalizować te skłonności i wykorzystać w dobrym celu. Natomiast ludzie, którzy chcą zawodowo jeszcze dodatkowo realizować się w tym zakresie, mogą wstępować w szeregi Państwowej Straży Pożarnej – dodał nadbryg. Grzegorz Alinowski.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.