Diecezja drohiczyńska

Diecezja drohiczyńska modli się w intencji śp. Papieża Franciszka

23
kwi 2025

W katedrze w Drohiczynie modlono się za śp. Papieża Franciszka. Eucharystia w tej intencji została odprawiona we wtorek, 22 kwietnia.

Witając zgromadzonych, ks. Zbigniew Rostkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej, przypomniał, że uczestnicy Mszy Świętej, łącząc się z całym Kościołem katolickim, modlą się, dziękując za wybór i posługę Papieża Franciszka, a także prosząc Boga, by spojrzał na niego z miłosierdziem i przyjął do swojej chwały. Ks. Rostkowski przypomniał również zawołanie towarzyszące pontyfikatowi Ojca Świętego Franciszka: „Spojrzał z miłosierdziem i wybrał” (Miserando atque eligendo).

Mszy św. za śp. Papieża Franciszka przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Koncelebrowali biskupi seniorzy – JE Tadeusz Pikus i JE Antoni Dydycz oraz kapłani z całej diecezji. W Eucharystii uczestniczyły siostry zakonne, przedstawiciele ruchów, bractw, stowarzyszeń oraz inni wierni z całej diecezji. Obecne były poczty sztandarowe reprezentujące Akcję Katolicką Diecezji Drohiczyńskiej, Szkołę Podstawową w Drohiczynie, OSP Drohiczyn oraz KP PSP Siemiatycze.

Biskup Sawczuk podkreślił, że odejście Papieża Franciszka jest wydarzeniem, które dotyka wszystkich katolików: – Łączymy się w bólu z całym Kościołem powszechnym, ze wszystkimi katolikami na świecie, bo do Domu Ojca odszedł Papież. (…) Chcemy trwać na modlitwie, modlić się w intencji śp. Papieża Franciszka oraz za cały Kościół, aby trwał w nadziei.

Homilię wygłosił ks. Marcin Pinkiewicz, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, który przewodniczy obecnie rekolekcjom dla kapłanów w Drohiczynie. Przypomniał nauczanie Papieża Franciszka oraz jego słowa o Zmartwychwstaniu, wypowiedziane podczas ostatniej homilii: - Chrystus zmartwychwstał, żyje! On nie pozostał więźniem śmierci, nie jest już spowity całunem, a zatem nie można Go zamknąć w pięknej historii do opowiedzenia, nie można uczynić z Niego bohatera przeszłości, ani myśleć o Nim jak o posągu umieszczonym w muzealnej sali! Wręcz przeciwnie – musimy Go szukać. Nie możemy stać w miejscu. Musimy się ruszyć, wyjść, by Go szukać: w życiu, w twarzach braci, w codzienności. On żyje i zawsze pozostaje z nami – płacząc łzami tych, którzy cierpią, i pomnażając piękno życia w małych gestach miłości każdego z nas.

Kapłan mówił także o duchowym dziedzictwie Papieża Franciszka: – Papież Franciszek uczył nas wiernego życia wartościami Ewangelii. Uczył wrażliwości Chrystusowej i miłości, która posunięta jest nawet do naiwności. Jako uczeń Chrystusa troszczył się o biednych, płaczących, był blisko zmarginalizowanych przez świat. Potrafił odważnie iść pod prąd, łamiąc schematy myślenia i działania, by coraz bardziej upodabniały się one do Ewangelii. Dziękujemy dziś za jego życie i pontyfikat.

Na zakończenie biskup Piotr Sawczuk podziękował za wspólną modlitwę. Prosił, by trwać w niej dalej, polecając Papieża Franciszka Bożemu Miłosierdziu. Dodał również, że modlitwa jest szczególnie potrzebna, gdy rozpocznie się konklawe – by wybór następcy Ojca Świętego był zgodny z wolą Ducha Świętego i by był to Pasterz na miarę czasów oraz wyzwań, przed którymi stoi Kościół i świat.

Papież Franciszek odszedł do Domu Ojca w poniedziałek, w oktawie Wielkanocy – 21 kwietnia, o godzinie 7:35. Jego pogrzeb odbędzie się w Watykanie w sobotę, 26 kwietnia.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.