Drohiczyn

Do rejestru zabytków wpisano obraz „Święty Józef Kalasanty” z katedry pw. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie

Kościół Pon. 09.11.2020 13:37:00
09
lis 2020

Do rejestru zabytków województwa podlaskiego wpisano obraz „Święty Józef Kalasanty” z katedry pw. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. Wpisu dokonała prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.

Powstanie obrazu datuje się na trzecie ćwierćwiecze XVIII wieku. Prawdopodobnie, jego autorem jest pijar Łukasz (Karol) Hübel, który w 1775 roku przebywał w Drohiczynie.

Obraz w kształcie prostokąta wertykalnego, został namalowany techniką olejną na płótnie. Dzieło przedstawia postać świętego Józefa w pozycji klęczącej, wpatrzonego w Chrystusa na krzyżu. W dolnej części przedstawienia, poniżej ołtarza, ukazane są dwa putta (putta - motyw dekoracyjny przedstawiający małego nagiego chłopca, w okresie renesansu i baroku – rzeźba przedstawiająca uskrzydloną postać anioła – przyp. red.). Jeden wskazuje dłonią postać świętego. Drugi, trzymając w dłoniach wstęgę z napisem z Księgi Przysłów „Mąż posłuszny będzie mówił zwycięstwo”, spogląda na zakonnika.

- Obraz posiada wartości artystyczne. Jest dziełem stanowiącym przykład malarstwa barokowego. O wysokim poziomie artystycznym świadczy m.in. technika opracowania detali - dłoni i twarzy św. Józefa oraz putt. Sposób operowania światłem, a także zastosowanie elementów symbolicznych m.in. czaszki i dyscypliny podnoszą walory artystyczne tego dzieła - wyjaśnia prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków i dodaje: - Przedstawienie zostało wzbogacone silnymi kontrastami podkreślającymi najistotniejsze elementy kompozycji. Postacie wydobywające się z ciemnego tła skłaniają odbiorcę do refleksji.

O wpisanie obrazu do rejestru zabytków do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zwróciło się Wyższe Seminarium Duchowne Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie.

Źródło: Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków

ABol/DW

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.