„Nie chcemy Kościoła bez was” W Łukowie odbyło się IV Diecezjalne Forum Młodych
wrz 2024
„MY-WY, Kościół – marzenia młodych o Kościele” – to temat IV Diecezjalnego Forum Młodych, które odbyło się w sobotę 21 września. Po raz kolejny miejscem spotkania młodzieży z diecezji siedleckiej była parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. Podczas forum wybrano również nowych przedstawicieli młodych do Diecezjalnej Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
Jakie marzenia w kontekście Kościoła mają młodzi? Jak mają się one do pragnień dorosłych? I wreszcie: na ile nasze oczekiwania pokrywają się z wizją Jezusa? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy IV Diecezjalnego Forum Młodych, które w sobotę 21 września odbyło się w diecezji siedleckiej. Do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, na zaproszenie księdza Radosława Piotrowskiego, duszpasterza młodzieży diecezji siedleckiej, przyjechała młodzież, która chciała rozmawiać o sprawach dotyczących ich obecności w Kościele. W tym roku dyskutowano i rozmawiano na temat „MY-WY, Kościół – marzenia młodych o Kościele”. Inspiracją do dyskusji poświęconej właśnie marzeniom młodych w kontekście Kościoła była książka Papieża Franciszka „Nie bójcie się marzyć”.
IV Diecezjalne Forum Młodych rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Przewodniczył jej ksiądz biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski, który jest również przewodniczącym Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz członkiem Komisji Wychowania Katolickiego KEP. W homilii zauważył, że uczestnicy Forum, spotkania wcale nie masowego, mają do zrealizowania specjalną misję. I choć może przed przyjazdem pojawiło się w nich pytanie „dlaczego ja?”, to warto je zamienić na deklarację „oto ja!” i jak wspominany w sobotniej liturgii św. Mateusz, pójść za Jezusem i zacząć działać, nawet jeśli nie jest się „wymarzonym materiałem eklezjologicznym”. „Dopóki tylko się przyglądam, komentuję, nie zrozumiem, czym jest mistyczne Ciało Chrystusa” – przekonywał duszpasterz.
Biskup zachęcił młodych do podejmowania współpracy z księżmi w parafiach i tworzenia wspólnot, w których młodzi będą mogli przygotować się do przeżycia zbliżającego się Roku Świętego. Wskazał także, że to oni mogą być dla swoich rówieśników „Ananiaszami”, którzy wprowadzą do wspólnoty tych, którzy dotąd nie znaleźli w Kościele swojego miejsca, albo stracili z nim kontakt.
Po wspólnej modlitwie młodzież wraz z opiekującymi się nią kapłanami spotkała się w auli I LO im. T. Kościuki. Tam odbyła się druga część spotkania: debata. Poprowadził ją Kacper Kowalczyk z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Udział w niej wzięli ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski oraz siostra Jolanta Hernik RMI, Patryk Bożemski, znany jako Ceremoniarza na TikToku oraz Agnieszka Chojecka, studentka dziennikarstwa i komunikacji na KUL-u.
Hasło wydarzenia brzmiało „My – Wy – Kościół. Marzenia młodych o Kościele” i już na początku, z ust debatujących wybrzmiały dwa ważne zastrzeżenia – Agnieszka Chojecka zwróciła uwagi na to, że młodzi nie chcą podziału na „my” i „wy”, ale chcą być Kościołem razem z księżmi. Biskup natomiast podkreślił, że zarówno w „my”, jak i w „wy” widać liczbę mnogą – stąd wniosek, że Kościołem nie da się być w pojedynkę.
Cennych spostrzeżeń nie brakowało także w dalszej części debaty. Agnieszka podzieliła się świadectwem – kiedy przygotowywała się do debaty, na modlitwie dostała słowo z Ewangelii według św. Jana o zjednoczeniu w Bogu, jak w winnym krzewie. Zestawiła dwa obrazy – trwanie w Bogu porównała do mieszkania w domu, a ograniczanie bycia w Kościele do niedzielnej Eucharystii – do chwilowego pobytu w hotelu. „Bóg chce, żebyśmy w Nim trwali. I dopiero wtedy będziemy prawdziwie Jego uczniami, kiedy będziemy słuchać Jego Słowa (…) Właśnie taki Kościół mi się marzy – żeby było więcej Boga niż nas, żeby rozeznawać Jego wolę (…) ponieważ to jest Jego Kościół” – mówiła. Rozróżniła także postawę słuchania i przesłuchiwania młodych i zauważyła potrzebę wyjścia Kościoła tam, gdzie oni są, zamiast liczenia na to, że sami przyjdą.
Studentka dziennikarstwa i komunikacji zwróciła się również do księży, prosząc, by zadbali także o relacje między sobą, by nie konkurowali, ale byli dla siebie wsparciem. Przekonywała, że dobre relacje wśród kapłanów są cennym świadectwem dla młodych.
Patryk Bożemski, dzieląc się swoją perspektywą katechety i twórcy internetowego, podkreślał potrzebę rzetelnego tłumaczenia, o czym jest Biblia, dzięki czemu możliwe jest oczyszczanie obrazu Boga, ale też Kościoła, zafałszowanego przez obecne stereotypy. Apelował również o uważność na tych, którzy powoli zaczynają oddalać się od Kościoła.
Przyznał ponadto, że działając jako Ceremoniarz na TikToku dzięki algorytmom trafia także do osób wrogo nastawionych do religii – niejednokrotnie przychodzi mu mierzyć się z hejtem, ale często te negatywne komentarze są przyczynkiem do podjęcia rozmowy i stworzenia przestrzeni ewangelizacji.
S. Jolanta Hernik zwracała uwagę na postawę bliskości i umiejętność słuchania. „Ważne by być, nie zawsze mówić” – obecność, jak przyznała, ma wymiar ewangelizacyjny, dzięki niej można spotkać się także z tymi, którzy są poza Kościołem. Zakonnica zasugerowała także, że w Kościele w Polsce „jesteśmy zmęczeni pouczaniem”, ciągle ktoś nam mówi, co mamy robić, brakuje natomiast zachęty do otworzenia Biblii i posłuchania bezpośrednio, co do mnie mówi Bóg.
Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej przyznał, że „nauczyliśmy się Kościoła z balustradami”, ale musimy taki styl bycia Kościołem odesłać do lamusa i „pozwolić się niejako dotykać wzajemnie”, budując relacje. Zauważył również, że w wielu sercach nie ma głodu odkrywania nowych natchnień Ducha Świętego, wielu ludziom wystarcza kulturowa forma bycia parafią, Kościołem. Tym większą odpowiedzialność widzi u powołanych do ewangelizacji, którzy mają za zadanie wzbudzać pragnienie procesów duchowych, otwierania się na nowości, proponowane przez Ducha Świętego, a blokowane często przez przesadne przywiązanie do starych form.
Po przerwie kawowej odbył się panel dyskusyjny, w czasie którego mówiono o kolejnych wyzwaniach stojących przed ludźmi Kościoła. Poruszono tematy takie jak: stawanie w prawdzie nawet jeśli jest niewygodna i burzy wyidealizowany obraz wspólnoty, formacja i świadome przeżywanie wiary, mierzenie się ze słabością i grzechem oraz podział obowiązków między księży i świeckich.
Po rozmowie o marzeniach wobec Kościoła głos zabrał diecezjalny duszpasterz młodzieży. Ks. Radosław Piotrowski zaprosił do wzięcia udziału w Jubileuszu Młodych w Rzymie i zaprezentował opcje wyjazdu z diecezji.
Na koniec ogłoszono wyniki wyborów do Diecezjalnej Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, które przeprowadzono w przerwie. Swoje kandydatury do Rady zgłosiło dziesięć osób. Spośród nich wybrano siedmioro. Przedstawicielami młodych w drugiej kadencji działalności Rady będą: Mateusz Leszczyński, Krzysztof Strus, Agnieszka Chojecka, Kacper Adamczyk, Igor Szaniawski, Joanna Golec oraz Krzysztof Chalimoniuk.
Organizatorami IV Diecezjalnego Forum Młodych byli: Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Siedlcach i Fundacja Nieprzeciętni.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Katolickie Radio Podlasie oraz Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl
Partner wydarzenia: Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj życie!
Zobacz Galerię
Zobacz Galerię
fot. podlasie24/Diecezja Siedlecka, Fundacja Nieprzeciętni
tekst: Anna Kupińska, Alicja Kościesza, Fundacja Nieprzeciętni
https://cdmsiedlce.pl/aktualnosci/208,nie-chcemy-kosciola-bez-was-iv-diecezjalne-forum-mlodych
0 komentarze