Jakie znaczenie ma post i dlaczego warto go podejmować
mar 2023
W Wielkim Poście, Kościół stawia przed nami trzy praktyki pokutne, są to - modlitwa, post i jałmużna. Ks. Jarosław Błażejak (proboszcz parafii w Czartajewie) zwraca uwagę, że post od zawsze towarzyszył historii biblijnej i miał określone zadanie.
- To była forma ofiary, ale jednocześnie zorganizowanie tej pokuty od strony przyjmowania pokarmów, wyglądu, przypominał kim jest człowiek, jakie jest jego miejsce w świecie. Myślę, że porządkował też myślenie, uczył pokory, budził pewną nadzieję na to, że ta postawa da jakieś uzdrowienie z sytuacji, więc myślę, że post będzie zawsze i zawsze powinien kojarzyć się nam z jakąś formą uzdrowienia naszego życia.Podejmując post powinniśmy wsłuchać się w siebie, wskazuje kapłan:
- Wsłuchajmy się w to, co w nas brzmi od strony duchowej, jakie sytuacje nas poruszają, jakie wyprowadzają z równowagi, na jakie słowa reagujemy bardziej emocjonalnie. Nasza ludzka konstrukcja w czasie postu jest bardziej rozbita, poruszona. Odkrywany, które ogniwa są w nas najsłabsze i które przestrzenie naszego życia w sytuacji ekstremalnej odzywają się jako pierwsze.
Post w połączeniu z modlitwą ma wielką siłę i warto go podejmować w każdym czasie a szczególnie w Wielkim Poście - mówi ks. Jarosław Błażejak wskazując, że jest wiele osób, które często podejmują post i doceniają tę formę ascezy. Czym jest post i kogo obowiązuje określa katechizm. Jednak post to coś więcej niż spełnienie określonych wymogów. Wiele osób podejmuje post, chociaż nie są do tego zobowiązane. Często jest to także post o chlebie i wodzie. Modlitwa, post i jałmużna to trzy praktyki pokutne, do których zachęca nas Kościół w Wielkim Poście.
O znaczeniu i potrzebie postu z ks. Jarosławem Błażejakiem rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. POSŁUCHAJ
0 komentarze