Biała Podlaska

Każde dziecko jest darem. Homilia wygłoszona w Kodniu 26 grudnia przez o. Adriana /POSŁUCHAJ/

27
gru 2021

Za wszystkie rodziny modlono się 26 grudnia w Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu. O wielkiej i znaczącej wartości rodziny i rodzicielstwa mówił w homilii podczas Mszy św. transmitowanej przez Katolickie Radio Podlasie, o. Adrian. Na prośbę Czytelników i Słuchaczy KRP publikujemy zapis dźwiękowy homilii wygłoszonej w Kodniu."Każde dziecko jest darem" - przekonywał zakonnik. W tym kontekście mówił o dzieciach niekochanych i niechcianych. Nawiązał do sytuacji w Brukseli, gdzie jego znajomi pracujący tam od kilkunastu lat nie spotkali dziecka z zespołem Downa. "Czy Pan Bóg nie daje tam takich dzieci?" - pytał nawiązując do problemu aborcji. "Żaden gułag, żaden holokaust, żadna wojna światowa nie pochłonęła tyle istnień niechcianych, niekochanych - co aborcja" powiedział. Dalej opowiadał o rodzinach, które mają w swoim gronie osoby niepełnosprawne. "Gdzie jest napisane, że bycie rodzicem dla dziecka chorego, upośledzonego, niepełnosprawnego jest życiowa tragedią, karą? Może odwrotnie - tych rodziców Pan Bóg szczególnie pokochał, wybrał, bo chce ich czegoś nauczyć, coś im dać do zrozumienia, coś czego nie zrozumieją na żadnym uniwersytecie, na żadnych rekolekcjach" - mówił.
Dalej zauważył, że gdy dziecko ma przyjść na świat, rodzicom i rodzinie najczęściej życzymy żeby było zdrowe, bo zdrowie jest najważniejsze. "Na Titanicu też wszyscy byli zdrowi. Dużo ważniejsze jest Boże błogosławieństwo, ale jeszcze bardziej powinniśmy mówić: Życzę ci tego, żeby było zdrowe, ale jeszcze bardziej, żeby było kochane" - kontynuował.
Zdaniem zakonnika poprzez Boże Narodzenie Pan Bóg nam chciał pokazać jak wielką Bożą sprawą jest rodzina. Zauważył, że Pan Jezus nie objawił się światu jako osoba dorosła, ale przeszedł wszystkie etapy ziemskiego życia od poczęcia, przez narodziny, młodość, funkcjonowanie w rodzinie, aż do śmierci.
Każde dziecko jest darem i w historii, na świecie, we współczesności jest wiele dobitnych przykładów, że Pan Bóg potrafi zaskakiwać, gdy w centrum jest życie. Nawiązał też do często pojawiającego się, w przypadku rodzin wielodzietnych, pytania "Po co ci kolejne dziecko?". Zdaniem duchownego odpowiedź jest jedna - skoro Pan Bóg pozwolił, żeby się poczęło, to wie po co jest to dziecko. Pan Bóg wie po co jest każde dziecko. Niech nam też daje siłę, odwagę i mądrość, żeby stawać zawsze po stronie życia, także dzieci, bo Pan Bóg bardzo kocha życie" - zakończył.

POSŁUCHAJCIE CAŁEJ HOMILIINa zdjęciach prezentujemy świąteczny wystrój świątyni w Kodniu oraz ""żywą szopkę", która tradycyjnie pojawiła się przy kościele w Sanktuarium Kodeńskim.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.