Biała Podlaska

Kilka pokoleń harcerzy i harcerek spotkało się na Zlocie 40-lecia Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy w Białej Podlaskiej

18
cze 2024

W słoneczną niedzielę, 16 czerwca, w Białej Podlaskiej odbył się Zlot 40-lecia Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy. Uroczystość ta była nie tylko okazją do wspomnień i refleksji, ale także do spotkań i zabawy w gronie ludzi, dla których harcerstwo stanowi ważny element życia.


Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy zostało założone w 1984 roku przez księdza Mariana Daniluka, który zainicjował pierwszą drużynę harcerską w Garwolinie. W 1987 roku powstała kolejna drużyna w Międzyrzecu Podlaskim, a w 2003 roku trzecia drużyna w Białej Podlaskiej. Od samego początku w działalności tej organizacji towarzyszyła mu druhna Marta Włastowska. Celem powstania tej organizacji był powrót do prawdziwych korzeni przedwojennego harcerstwa, opartego na służbie Bogu, bliźnim i Polsce.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji harcerzy w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej. Następnie w kinie „Merkury” odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Pod prąd”, który w niezwykle poruszający sposób ukazał historię powstania i działalności Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy.

Po projekcji filmu ponad 300 osób, w tym harcerze i harcerki z różnych lat i miejscowości, ich rodziny oraz przyjaciele harcerstwa, zgromadziło się w Dworku Diana pod Białą Podlaską. Uroczystość była pełna wspomnień, podziękowań oraz wzruszających momentów. Po oficjalnych przemówieniach uczestnicy zjedli obiad, a następnie odbyło się ognisko obrzędowe, podczas którego gawędy i wspólne śpiewanie piosenek harcerskich stworzyły niepowtarzalną atmosferę. W trakcie wieczoru nie zabrakło pieczonego dzika, kiełbasek i wielu innych smakołyków. Najważniejsze jednak były spotkania i rozmowy, które trwały do późnego wieczora, często po wielu latach niewidzenia się.

„Raz harcerzem, zawsze harcerzem” – to motto po raz kolejny okazało się aktualne. „Prawdziwy autorytet tworzy tylko osobisty przykład, prawdziwość czynów, odpowiedzialność, porządek i konsekwencja – i za ten prawdziwy autorytet bardzo dziękujemy” – harcerki i harcerze mówili podczas podziękowań ks. Marianowi.

Harcerstwo to dla wielu osób nie tylko przyjaźnie na całe życie, ale także małżeństwa oraz powołania kapłańskie. Na jubileuszu obecni byli m.in. ks. Tomasz Kostecki, ks. Kacper Rysak, ks. Leszek Dąbrowski oraz ks. Jacek Mucha, którzy swoje życiowe drogi również zawdzięczają harcerskiej formacji.

Na przestrzeni 40 lat działalności, harcerstwo stworzone przez księdza Mariana Daniluka wychowało wiele pokoleń harcerzy i harcerek, którzy wciąż kierują się treścią Przyrzeczenia Harcerskiego: „Mam szczerą wolę, całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu”.

Zlot 40-lecia Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy był pięknym świadectwem trwałości harcerskich wartości oraz siły wspólnoty opartej na służbie i wzajemnej pomocy.

Fot. Mateusz Kamiński
Inf. Pras.

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Halins Śr. 19.06.2024 20:24:33

Jestem, pamientam, czuwam