Łuków: Spotkanie Osób Zawierzonych Jezusowi w niewolę miłości przez ręce Maryi
lut 2022
- Zawierzenie to dopiero początek nowego stylu życia. Wpatrujemy się w Maryję, która jak mówił św. Ludwik, jest miejscem świętym i najświętszym, gdzie są formowani święci. Jesteśmy więc na dobrej, jeśli nie powiedzieć na najlepszej drodze do świętego i pięknego życia - mówił ks. Grzegorz Suwała podczas spotkania Osób Zawierzonych. W piątek 11 lutego, w parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie odbyło się pierwsze (w diecezji siedleckiej) z rejonowych spotkań Osób Zawierzonych Jezusowi w niewolę miłości przez ręce Maryi. Tego dnia do Łukowa przybyli wierni z dekanatów łukowskich i adamowskiego.
Pierwszym punktem była konferencja, którą wygłosił ks. Grzegorz Suwała - diecezjalny duszpasterz Osób Zawierzonych. Wskazał, że w dziele zawierzenia, które jest tak mocno wpisane w życie, zawarta jest droga Maryi; która staje się drogą naszego życia. Ks. Grzegorz Suwała, w nawiązaniu do odczytanej Ewangelii o Zwiastowaniu wskazał, że fundamentem życia duchowego jest właśnie ta tajemnica. - Każdy z nas ma takie doświadczenie. Chwilę, kiedy Bóg szczególnie mówił do serca, kiedy dotykał nas łaską. Takie wydarzenie dzięki któremu poczuliśmy się wybrani i zaproszeni do czegoś więcej niż dotychczas. Wezwani na inną drogę niż ta ludzka po której kroczymy każdego dnia. I choć życie nasze po zwiastowaniu ma dokonywać się w codzienności to już nie jednoczy nas ze światem, a z Bogiem przez Niepokalaną – podkreślał diecezjalny duszpasterz osób zawierzonych. W konferencji kapłan przypomniał, że szczególnie bliską modlitwą dla osób zawierzonych jest „Magnificat”. - Uwielbiać Boga w każdym położeniu, każdej sytuacji naszego życia. Zwieńczeniem dzieła miłości w życiu Maryi jest stanięcie w postawie dziękczynienia i uwielbienia – akcentował ks. Grzegorz Suwała. Jednocześnie wskazano, że ci którzy się zawierzyli, to ich serca przepełnione miłością po zwiastowaniu, są wezwane do służby. - Nie czekaj, aż ktoś przyjdzie z miłością, nie czekaj, aż ktoś ją odwzajemni. Kochaj pomimo tego wszystkiego. […] To jest nieustanna walka o miłość. Miłość do Boga, Jezusa i Maryi, miłość do siebie samego i do drugiego człowieka - mówił kapłan.
Później wszyscy uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył ks. kanonik Krzysztof Stepczuk – proboszcz parafii. Homilię wygłosił ks. Grzegorz Suwała, który odwołując się do fragmentu Ewangelii o cudzie uzdrowienia głuchoniemego, przypomniał, że Bóg działa w ciszy i odosobnieniu. Dziś człowiek ucieka od ciszy, gdyż jest ona wymagająca. - Ona konfrontuje nas ze Słowem, pokazuje prawdę o nas. Kiedy stajemy w świetle jezusowym to widzimy siebie w prawdzie. […] Jezus bierze głuchoniemego na bok, z dala od tłumu, by się dokonał cud. Pozwól Jezusowi zabrać się z dala od tłumu, na osobności. Cud zaczyna się od poznania prawdy o sobie, a tylko przy Jezusie możemy zobaczyć siebie w świetle - mówił ks. Grzegorz Suwała. W nawiązaniu do wspomnienia NMP z Lourdes, wskazał, że Maryja jest umocnieniem nie tylko w chorobach fizycznych, ale i duchowych. Matka Kościoła uczy nas słuchać, przyjąć i żyć słowem Bożym. - Przyjmijmy to słowo z wiarą, by ono umacniało nas w trwaniu przy Bogu i utwierdzało w prawdzie, że tylko z Nim żyjąc możemy żyć pełnią życia – zakończył homilię kapłan.
W programie: był jeszcze czas na wspólną modlitwę różańcową, adorację Najświętszego Sakramentu z Niepokalaną i posłanie Zawierzonych.
„Wspólnota zawierzonych” w diecezji siedleckiej stale się powiększa. W kolejnych parafiach organizowane są 33-dniowe rekolekcje, które są początkiem nowej jakości życia i zaproszeniem do tego, by formować serce w duchu Niepokalanej Matki Maryi.
W marcu, tego typu wydarzenie odbędzie się w rejonie radzyńskim; potem kolejno: kwiecień - rejon siedlecki, maj - rejon bialski, czerwiec - rejon garwoliński i parczewski. W pierwszą sobotę października odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Zawierzonych do sanktuarium maryjnego w Parczewie. Ten termin ma być stałym punktem w kalendarzu wydarzeń diecezjalnych.
Ks. MW
0 komentarze