Młodzi kapłani uczyli się, jak budować wspólnotę wiary w czasach epidemii
kwi 2021
„A [Jezus] idąc wzdłuż wybrzeża Morza Galilejskiego, ujrzał dwu braci: Szymona, zwanego Piotrem, Andrzeja, brata jego, którzy zarzucali sieć w morze, byli, bowiem rybakami. I rzekł do nich: Pójdźcie za mną, a zrobię was rybakami ludzi! A oni natychmiast porzucili sieci i poszli za nim. I odszedłszy stamtąd dalej, ujrzał innych dwu braci, Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata jego, którzy wraz z ojcem swoim, Zebedeuszem, naprawiali w łodzi swoje sieci, i powołał ich. A oni zaraz opuścili łódź oraz ojca swego i poszli za nim”. Mt 4, 18-22. W dniach 23 - 24 kwietnia, przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa, w ramach formacji permanentnej odbyły się kolejne warsztaty szkoleniowe dydaktyczno–wychowawcze kapłanów diecezji drohiczyńskiej roczników wyświęconych w latach 2015 - 2020.
Tematem, nad którym pochylili się młodzi prezbiterzy wraz z ks. dr. Tomaszem Bielińskim prelegentem i prowadzącym było „Budowanie wspólnoty wiary w realiach epidemii”.Dni formacji wspólną Liturgią Godzin rozpoczął biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, który za motyw przewodni wziął tekst św. Pawła z odmawianych nieszporów, by „nieustannie się radować”. Czym w obecnej sytuacji mamy się radować - pytał biskup? Przede wszystkim darem wiary, która pozwala pomimo zmagania ze światem, z wrogami czy z pandemią szukać nieustannie okazji, by wychodzić do ludzi głosząc Ewangelię, by ich wspierać oraz by modlić się za siebie wzajemnie. By umacniać się w motywacji ciągłego, świeżego kroczenia za Chrystusem, ponieważ raz wybrawszy, ciągle wybierać musimy.
„Co widzą i czego pragną dziś świeccy?” Takim tematem kapłani rozpoczęli warsztaty, podczas których mogli usłyszeć wypowiedzi członków grup formacyjnych nt. inicjatyw pastoralnych, które warto podjąć w wakacje referowanych przez ks. Tomasza.
Następnie miało miejsce warsztatowe dzielenie się przez księży pomysłami dla wypracowania projektów duszpasterskich na nadchodzące wakacje, czyli temat: „Co widzą młodzi prezbiterzy i czego chcą się podjąć? Na zakończenie dnia wspólnie kapłani kompletą uwielbili Boga.
Moduł pastoralno – duchowy dnia następnego rozpoczął Ojciec Duchowny WSD w Drohiczynie ks. dr Dariusz Kucharek, który poprzez rozmyślanie i konferencję ukazał wartość wydawania owoców kapłana zakorzenionego w Bogu.
Następnie prezbiterzy mieli możliwość podzielić się swoją osobistą oceną sytuacji pastoralnej w Kościele oraz wysłuchać świadectwa ks. Bielińskiego „Co buduje wspólnotę wiary”.
Po modlitwie Anioł Pański, miało miejsce warsztatowe szukanie nowych form, metod i sposobów posługi duszpasterskiej w realiach stanu epidemicznego pt. „Co mówi Duch do Kościoła o tym, co możemy i powinniśmy robić już dziś.
Słowo podsumowujące z serca biskupa drohiczyńskiego było z jednej strony podziękowaniem za pracę młodych kapłanów, a z drugiej zaproszeniem do gorliwości, sumienności i systematyczności w tym, co na co dzień powoduje wzrost wiary wśród parafian, a jest wynikiem pracy kapłanów.
Za organizację warsztatów w ramach stałej formacji kapłanów, uczestnicy kierują słowa podziękowania na ręce J.E. bpa Piotra Sawczuka - za obecność, modlitwę, słowo i błogosławieństwo oraz Wydziałom - Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej i Duszpasterstwa Młodzieży w Drohiczynie na ręce ks. Krzysztofa Mielnickiego i ks. Piotra Jarosiewicza.
Tekst i zdjęcia: ks. Piotr Jarosiewicz
Oprac. ABol
Poniżej owoce pracy kapłanów i osób świeckich, które mogą być przydatne dla każdego z księży i katechetów na czas wakacji.
Co widzą i czego pragną świeccy? Pomysły stacjonarnych inicjatyw duszpasterskich w wakacje:
- zajęcia sportowe z nagrodami;
- quizy wiedzy z nagrodami;
- warsztaty artystyczne, teatralne;
- spotkania wakacyjne w kościele: rozmowy na tematy ważne zaproponowane przez młodzież, bądź daną grupę (wspólnotę);
- obozy językowe, survivalowe, żeglarskie czy spływy kajakowe;
- półkolonie na terenie parafii;
- gry terenowe (z chrześcijańskim przesłaniem) w duchu podchodów;
- katolickie „Challenge” dla młodzieży;
- Boże maratony (np. nocne czuwanie z księgą biblijną, lub maraton różańcowy w konkretnej intencji);
- spotkania z ciekawymi ludźmi (celebryci lub „lokalsi”);
- pogodne wieczory przy parafii (np. letnie kino);
- nocne drogi krzyżowe w duchu EDK (ale wspólne na półdystansie);
- nauka gry na gitarze;
- wyjazdowe lub stacjonarne turnusy Oazy;
- młodzieżowe krajoznawcze wycieczki rowerowe (np. do sanktuariów) z ogniskiem na zakończenie;
- wyjazdy na kilka dni dedykowane poznawaniu historii regionów Polski;
- odwiedziny skansenów lub spotkania z ludźmi uprawiającymi ginące zawody (warsztaty garncarskie itp.);
- rajdy motocyklowe dla dorosłych;
Co buduje wspólnotę wiary, czyli o tym, jak być powinno
Parafia jest budowana przez trzy zasadnicze działania (tzw. podstawowe funkcje parafii):
1) głoszenie Słowa Bożego (prorocka funkcja przepowiadania): homilie każdego dnia, vlogi parafialne, kręgi biblijne, świadectwa świeckich, dzielenie się wiarą w duchu nowej ewangelizacji…
2) sprawowanie Eucharystii (kapłańska funkcja uświęcania): świadectwo prezbitera, katechezy mistagogiczne, formacja służby liturgicznej, wspólnototwórczy wymiar liturgii, adoracja…
3) życie wiarą w miłości braterskiej (pasterska funkcja budowania jedności): owoc głoszonego Słowa Bożego i sprawowania liturgii to caritas: duch miłości pasterskiej u duszpasterzy, troska wiernych o utrzymanie parafii i posłudze charytatywnej…
Benedykt XVI (papież) w Berlinie (09.2011 r.) - „Wiele wskazuje na to, że przyszłość Kościoła będzie znów zależeć od dynamicznie rozwijających się małych wspólnot wiary”
Co mówi Duch do Kościoła, czyli o tym, co możemy i co powinniśmy robić już dziś. Co podpowiadają świeccy ewangelizatorzy?
- księżą powinni wymagać najpierw od siebie, by tak budować swój autorytet;
- większa otwartość duszpasterzy, ich „wychodzenie” do wiernych wpływające na niwelowanie poczucia anonimowości parafian, a nade wszystko kultura osobista;
- wykorzystanie „świeckich” talentów i pasji MŁODYCH DUSZPASTERZY np. kurs nauki na gitarze, prowadzenie bloga, czy treningi piłki nożnej…
- formacja wiernych do posług w parafii;
- budowanie małych grup formacyjnych - wspólnot męskich, żeńskich, sportowych, muzycznych, turystycznych, zawodowych….
- formacja i angażowanie grup parafialnych w dzieła ewangelizacyjne i społeczne
ewangelizacja rodziców młodzieży szkolnej przy okazji…
- różnorodne wykorzystanie przestrzeni w „sieci” dla szeroko rozumianej ewangelizacji;
0 komentarze