Mozaika przedstawiająca św. Michała Archanioła na frontonie kościoła w Sławatyczach
paź 2021
Patronem pierwszego, drewnianego kościoła parafialnego w Sławatyczach był św. Michał Archanioł. W obecnej świątyni znajduje się, przeniesiony z dawnego kościoła, obraz św. Michała Archanioła, a teraz na frontonie świątyni pojawiła się nowa mozaika przedstawiająca Michała Archanioła. 9 października poświęcił ją Biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
W sobotę w parafii Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach sprawowana była pod przewodnictwem i z homilią bpa Kazimierza Gurdy - uroczysta Msza św. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił nową mozaikę z wizerunkiem św. Michała Archanioła na ścianie kościoła. To nie jedyna pamiątka nawiązująca do dawnej drewnianej świątyni w tej miejscowości.W obecnym kościele parafialnym znajduje się obraz św. Michała Archanioła przeniesiony z dawnego kościoła. Przesłania on obraz Matki Bożej Różańcowej w głównym ołtarzu.
Parafia rzymsko-katolicka w Sławatyczach istnieje od 1631 roku. Księgi metrykalne zachowane są od 1719 r. W 1887 r. kościół parafialny został zamknięty przez władze carskie. Była to kara za opiekę duchową, jaką roztaczali duszpasterze łacińscy nad unitami, którym wówczas zamknięto świątynie, a duchownych unickich wywieziono na Sybir. Parafię Sławatycze przyłączono wówczas do parafii Tuczna, odległej o 18 kilometrów. Parafię w Sławatyczach przywrócono 8 lipca 1905 roku.
Obecny kościół murowany został wybudowany w latach 1913 – 1919, staraniem ks. Józefa Mazurkiewicza. Patronką Parafii w Sławatyczach jest Matka Boża Różańcowa. Uroczystości odpustowe parafia przeżywa 7 października we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej i 14 lutego we wspomnienie św. Walentego. Obecnie proboszczem parafii jest ks. Mirosław Krupski.
0 komentarze