Msza polowa za Ojczyznę w Piotrówku /WIDEO/



maj 2025
W kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Piotrówku (parafia Brzeziny) została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę z udziałem samorządowców, przedstawicieli Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wojska, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz lokalnej społeczności.
Msza Święta polowa, sprawowana w lesie, to już tradycja mieszkańców Piotrówka i okolic, nawiązująca do wydarzenia sprzed 81 lat. Dnia 3 maja 1944 r., na dwa miesiące przed zakończeniem okupacji niemieckiej, w lesie koło Trojanowa, nieopodal Piotrówka, odbyły się uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na spotkanie przybyły oddziały partyzanckie Armii Krajowej pod dowództwem mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” oraz Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, słuchacze szkół podchorążych i podoficerskich z Sobieszyna i Dąbi Starej, a także miejscowa ludność, która przygotowała ołtarz polowy z obrazem Matki Bożej.Według źródeł historycznych odprawiono wówczas dwie Msze Święte polowe: pierwszą, w intencji Ojczyzny, celebrował kapelan Podobwodu „A”, ks. Franciszek Martenka; drugą , żałobną, za poległych w walce z okupantem, odprawił kapelan ks. Jan Socha, ps. „Skała”. Przed dowództwem Obwodu odbyła się uroczysta defilada partyzanckich oddziałów, prowadzona przez mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”, a po jej zakończeniu, do późnych godzin wieczornych, trwała wspólna biesiada przy ognisku.
W rocznicę tamtych wydarzeń, na zaproszenie ks. kan. Marka Bieńkowskiego, proboszcza miejscowej parafii, Mszy Świętej w Piotrówku przewodniczył ks. Paweł Broński, który wygłosił również patriotyczne kazanie. Przybliżył postać mjr. Bernaciaka, żołnierza niezłomnego, oraz ks. Jana Sochy, ps. „Skała”, wskazując na szczególną rolę duchowieństwa w antykomunistycznym ruchu oporu.
Kaznodzieja podkreślił także religijny kontekst uroczystości, mówiąc:
„Mamy za Matkę Maryję, którą dziś Kościół czci w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To święto nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny: do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., do ślubów króla Jana Kazimierza, powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do ‘Cudu nad Wisłą’, czyli Bitwy Warszawskiej 1920 roku, która zapobiegła rozprzestrzenieniu się bolszewizmu w Europie. Dzisiejsza uroczystość wyraża więc wiarę naszego Narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i wciąż doświadczają za pośrednictwem Maryi.
Niech więc i dziś, w dobie rozlewania się przeróżnych błędów, w obliczu zmiany epoki – a nie tylko epoki zmian – wobec zagrożenia wojną, która już trwa na terytorium naszego kraju w formie informacyjnej, gospodarczej i hybrydowej, a także w czasach odradzania się i szerzenia utopijnej ideologii socjalistycznej w różnych odmianach – Matka Boża dokona nowego ‘Cudu nad Wisłą’! Niech wyprosi u Boga cud naszego przebudzenia, nawrócenia i gorliwego zaangażowania na rzecz budowy nie tylko suwerennej Polski, ale Królestwa Jej Syna – Jezusa Chrystusa: królestwa prawdy, dobra i miłości.”
Msza Święta była transmitowana na żywo przez Internetową Telewizję Diecezji Siedleckiej FARO.TV.
Zobacz Galerię
Foto: Ewelina Wróbel (FARO.TV) i Przemysław Piątkowski (FOTOPIA)
0 komentarze