Siemiatycze

Msza Święta na rozpoczęcie 12. zjazdu absolwentów siemiatyckich szkół

15
cze 2024

Wspólną modlitwą rozpoczął się 12. Zjazd Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Handlowego i Technikum w Siemiatyczach połączony z jubileuszem 80-lecia LO im Komisji Edukacji Narodowej. Modlono się podczas Mszy Św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach oraz podczas nabożeństwa w cerkwi pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach.

W sobotę, 15 czerwca podczas jubileuszu 80-lecia Liceum Ogólnokształcącego i Zjazdu Absolwentów i Wychowanków Mszy Św. przewodniczył biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus. W koncelebrze uczestniczyli też ks. Jerzy Cudny proboszcz parafii WNMP i ks. Jan Wasilewski senior przez wiele lat posługujący na Białorusi, a także absolwenci siemiatyckiego LO – ks. Tomasz Szmurło, ks. Michał Siduniak, ks. Grzegorz Konopacki i ks. Rafał Oleksiuk. W Eucharystii uczestniczył też ks. Bohdan Sawicki proboszcz parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach.

W homilii JE Tadeusz Pikus mówił o niezmiennej roli szkoły - Przez osiem dekad szkoła była świadkiem wielu zmian - politycznych, społecznych, technologicznych, jednak jej misja pozostałą niezmienna. To przekazywanie wartości i przygotowywanie do dorosłego życia (…). Absolwenci poprzez swoje osiągnięcia zawodowe i osobiste pokazują, że wartości wyniesione z tych murów przynoszą owoce.

Duszpasterz zwracał uwagę na zmiany jakie zaszły na przestrzeni lat. - Kiedyś człowiek kształcił się na całe życie, dziś całe życie kształci się i to w bardzo odległych dziedzinach (…). Kiedyś człowiek szukał człowieka na całe życie, dziś całe życie szuka człowieka, a na starość nie wie kim jest i komu jest potrzebny.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii (Mt 7,21 24-27) wyjaśniał, że budując dom naszego życia należy pamiętać o fundamentach. Kontynuując tę myśl mówił o fundamencie jaki daje szkoła, gdzie zawiązują się przyjaźnie, gdzie kształtują się umysły i serca.


W Mszy Św. z udziałem dyrekcji, nauczycieli, uczniów i absolwentów szkoły obecni byli przedstawiciele władz samorządowych. Honorowe miejsce zajmował sztandar szkoły. Szkolna społeczność aktywnie uczestniczyła w Eucharystii podejmując śpiew i czytania. Na koniec przedstawiciele szkoły i komitetu organizacyjnego Zjazdu Absolwentów podziękowali biskupowi i kapłanom za sprawowaną liturgię.

Dalsza część jubileuszu miała miejsce na terenie szkoły. Wydarzenia te objęte są patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu Podlasie24.pl.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.