Siemiatycze

Na terenie parafii Ostrożany odnowiono zabytkową kapliczkę z figurą św. Jana Nepomucena

11
wrz 2023

Kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena jest w Ostrożanach od ponad 100 lat. W święto Narodzenia NMP, podczas uroczystości odpustowej w Sanktuarium w Ostrożanach w piątek, 8 września odbyło się poświęcenie odnowionej kapliczki.

- To wyraz troski o dziedzictwo wiary naszych ojców, a jednocześnie okazja, by spojrzeć na postać świętego Jana Nepomucena - mówi proboszcz parafii w Ostrożanach ks. Piotr Wójcik.

Kapliczka zbudowana przez hrabiów Ciecierskich dawnych właścicieli ostrożańskich włości, stoi w pasie drogowym należącym do powiatu siemiatyckiego. Z inicjatywą jej odnowienia wyszedł starosta Marek Bobel.

- Dbamy o drogi i inne inwestycje jest ważne, ale dla nas ważne jest też o zabytki przeszłości, to pokazuje nasz szacunek do naszych poprzedników. (…) Chcemy to przekazać kolejnym pokoleniom w lepszym stanie niż my otrzymaliśmy, bo dobrze wiemy, że komuna przed nami nie dbałą o te zabytki a nawet je niszczyła. (…) Cieszymy się, że możemy w święto Matki Bożej wyświecić tę kapliczkę.

Kapliczkę zbudowaną przez Ciecierskich na grobli przy alei dojazdowej do dawnego dworu, każdego dnia mijają uczniowie i nauczyciele w drodze do Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach. Jak podkreśla dyrektor placówki Przemysław Chraniuk, szkoła dba o to miejsce, także przy okazji odnawiania kapliczki szkolna społeczność uporządkowała otaczający teren. To także sposób na wychowywanie i przekazywanie wartości, mówi Przemysław Chraniuk.

Kapliczkę stojącą w pasie drogowym przy drodze powiatowej odnowiono z inicjatywy starosty, a podjął się tego – bezpłatnie! przedsiębiorca pochodzący z ostrożańskiej parafii. W odnowionej rokokowej stuletniej kapliczce umieszczono replikę figury Św. Jana Nepomucena, zakup ten sfinansował powiat siemiatycki. Zabytkowa, ponad trzystuletnia rzeźba, na podstawie umowy pomiędzy powiatem a parafią została przekazana do kościoła. W przyszłym roku będzie odrestaurowana, na te prace starostwo chce pozyskać środki zewnętrzne.

Historię kapliczki i figury św. Jana Nepomucena, przypomina Agnieszka Bolewska-Iwaniuk i jej goście.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Bezpartyjny Pt. 15.09.2023 13:08:17

Dyrektor,radny miasta Siemiatycze niezależny kandydat to widać , słychać i czuć,a jaki pobożny się zrobił 🫣