Garwolin

Nie ma wakacji od Pana Boga! Świątynie odwiedzone przez pielgrzymów z Samogoszczy i Wargocina

16
lip 2024

Dotarła do nas kolejna porcja zdjęć z wakacyjnych wyjazdów naszych Czytelników. W myśl słów „Nie ma wakacji od Pana Boga!” zachęcamy do przysyłania zdjęć świątyń, które odwiedziliście podczas swoich wojaży. Na nasz adres kontakt@podlasie24.pl otrzymaliśmy fotorelację od ks. Bogusława Filipiuka z Samogoszczy. 9 i 10 lipca wierni z parafii Wniebowzięcia NMP w Wargocinie i św. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy wzięli udział w pielgrzymce, w programie której było nawiedzenie wielu ciekawych miejsc na Podkarpaciu.

Przebieg pielgrzymki opisała pani Alicja Kościesza:

Celem tegorocznej letniej pielgrzymki parafialnej, która odbyła się w dniach 9-10 lipca, było Podkarpacie. Zwiedzanie zaczęliśmy od Bazyliki Zwiastowania NMP w Leżajsku, gdzie znajdują się Obraz Matki Bożej Pocieszenia i wyjątkowe organy, które by wybrzmiały w pełni, potrzebują aż trzech organistów. Oprócz kościoła odwiedziliśmy również Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów.





Z Leżajska pojechaliśmy do sanktuarium w Łańcucie, aby tam na kilka dni przed odpustem parafialnym pomodlić się przed obrazem Matki Bożej Szkaplerznej.



Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy tego dnia była Markowa, gdzie 80 lat temu męczeńską śmierć ponieśli bł. Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci. Przy ich grobie prosiliśmy o wstawiennictwo i opiekę nad naszymi rodzinami. W Markowej odwiedziliśmy też Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów – wizyta w tym miejscu z pewnością skłoniła uczestników pielgrzymki do refleksji i docenienia bezpiecznych warunków, w jakich dziś możemy funkcjonować, ale również do zrobienia rachunku sumienia z przykazania miłości bliźniego.



Według planu w następnej kolejności mieliśmy odwiedzić Hutę Szkła w Krośnie – to się niestety nie udało, ale mimo wszystko wielu z nas przywiozło z Krosna liczne szklane pamiątki. Pół godziny przed zamknięciem sklepu firmowego szybko oceniliśmy, jakich szklanek czy wazonów brakuje w naszych domach i korzystając z przystępnych cen, uzupełniliśmy braki.

Zmęczeni dotarliśmy do Miejsca Piastowego, gdzie mieliśmy nocować. Po rozlokowaniu w pokojach uczestniczyliśmy w nabożeństwie ku czci św. Michała Archanioła oraz mszy świętej w tamtejszym sanktuarium, następnie wzmocniliśmy się pyszną obiadokolacją i zregenerowaliśmy siły podczas snu.





Drugi dzień rozpoczęliśmy mszą, a po śniadaniu i spakowaniu bagaży, całkiem liczna grupa uczestników pielgrzymki, korzystając w wolnego czasu, odprawiła jeszcze na zewnątrz Drogę Krzyżową. Następnie ruszyliśmy do Strachociny – miejsca narodzin św. Andrzeja Boboli. Tam w nagraniu proboszcz parafii, ks. Józef Niżnik opowiedział o kulcie tego szczególnego patrona Polski.



Ostatnim punktem programu podkarpackiej wyprawy była Stara Wieś, gdzie zwiedziliśmy Bazylikę Wniebowzięcia NMP, wybudowaną przez paulinów, a obecnie będącą pod opieką jezuitów.





Odwiedziliśmy tam też skarbiec, gdzie przechowywane są m.in. szczątki spalonego w 1968 r. cudownego obrazu MB Starowiejskiej, oraz Ogród Biblijny – spacerując po nim mogliśmy jakby wejść w historie opisane w Biblii, poczuć się uczestnikami wydarzeń zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu.



Naszymi przewodnikami i opiekunami byli nasi proboszczowie - ks. Bogusław Filipiuk i ks. Paweł Smarz.

Niech ta pielgrzymka i modlitwa za wstawiennictwem Matki Bożej Szkaplerznej, bł. Rodziny Ulmów, św. Michała Archanioła i św. Andrzeja Boboli jak najobficiej owocuje w życiu naszym, naszych rodzin i  całej parafii.

Tekst: Alicja Kościesza
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.