Diecezja drohiczyńska

Nowy rok formacji seminaryjnej w Drohiczynie

Kościół Pt. 07.10.2022 12:51:11
07
paź 2022

„Panie Jezu Chryste! Całe grono moderatorów, wychowawców, profesorów, alumnów oraz wszystkich pracowników administracyjnych Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, które to poświęcone jest Twemu Najświętszemu Sercu mocno wierzy, że z Tobą pokona wszelkie trudności, dlatego z radością i nadzieją wygłaszam te słowa: kolejny 66. rok akademicki 2022/2023 uważam za otwarty. Quod bonum, faustumque sit!” – tymi słowami rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. Tadeusz Syczewski uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki.

Głównym punktem inauguracji, która odbyła się w czwartek, 6 października była uroczysta Msza Św. celebrowana w kaplicy seminaryjnej pod przewodnictwem bpa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka. Wśród koncelebransów obecny był również bp senior Antoni Dydycz. W homilii pasterz diecezji odniósł się do słów Ewangelii dnia, której głównym tematem było zagadnienie wytrwałej modlitwy. Jezus w swoim nauczaniu zwraca uwagę, że Ojciec da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą. Biskup zauważył, że ludzie nie zawsze o to proszą Boga w swoich modlitwach. „U ludzi szukamy różnych rzeczy: sprawiedliwości, pociechy, wsparcia, towarzystwa. Jednak są sytuacje, albo – może lepiej powiedzieć – są pokłady naszego życia, gdzie żaden człowiek, nawet najbardziej uczynny i otwarty nie jest w stanie nam pomóc, bo pomóc może tylko Bóg. On jest ostatecznie źródłem mądrości i mocy, On jest Miłosierdziem. Skupianie się więc na pomocy ludzkiej, szukanie rozwiązań tylko w kategoriach ziemskich jest błędem, ponieważ jedynie Bóg może zaspokoić tęsknotę naszego serca i nadać sens naszemu życiu” – powiedział biskup. Zwracając się do wykładowców i wychowawców seminaryjnych podkreślił, że ich zadaniem jest pomagać alumnom w ukochaniu Chrystusa oraz ukazywać radość kapłaństwa. Swoje słowo skierował również do braci kleryckiej: „Roztacza się przed wami kolejny rok pracy, zdobywania wiedzy, ale też formowania serca i nabywania czułości sumienia. Modlimy się do Pana Boga, by dał wam łaskę pracowitości i dobrego wykorzystania czasu, by dał łaskę dążenia do rozwoju, a zabrał pokusę stagnacji, by pozwolił upewnić się co do powołania i nabywać zapału duszpasterskiego”.
Kolejna część spotkania miała miejsce w auli seminaryjnej. Rektor seminarium z należytą starannością przywitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele duchowieństwa, sióstr zakonnych, dziekani i rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni na czele z Akademią Katolicką w Warszawie, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, oświatowych, służb mundurowych, prezesi instytucji, urzędów i firm. Słowa szczególnych pozdrowień skierował do alumnów seminarium, zwłaszcza tych z pierwszego roku, którzy rozpoczynają formacje seminaryjną.

Łukasz Łyskawy z parafii Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, Szymon Myszkowski z parafii Chrystusa Króla w Ogrodnikach oraz Michał Okulus z parafii św. Stanisława Kostki w Jerzyskach – jako alumni pierwszego roku publicznie złożyli ślubowanie. Wśród świadków tego wydarzenia obecni byli ich rodzice i bliscy. Przedstawiciel Akademii Katolickiej w Warszawie ks. dr Michał Polny wręczył nowym studentom indeksy. W imieniu alumnów przemówił Łukasz Łyskawy. Wyraził radość za faktu wstąpienia do seminarium oraz świadomość spoczywającej odpowiedzialności. „Stoi przed nami wiele poważnych zadań, ale jednocześnie przepełnia nas radość i szczęście, że możemy kroczyć drogą naszego Nauczyciela Jezusa Chrystusa. Dołączając do tej wspólnoty obiecujemy dbać o dobre imię naszego Seminarium, wypełniać nasze obowiązki oraz z wiernością i pokorą rozwijać się duchowo, abyśmy faktycznie stawali się uczniami Chrystusa” – powiedział.

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Mariusz Świder – rektor WSD w Siedlcach. Swoje wystąpienie zatytułował: „Wybranie posłanych czy posłanie wybranych? Idea wybrania i posłania uczniów w Dziele Łukaszowym”.

Wśród wystąpień nie zabrakło również sprawozdania z ubiegłego roku akademickiego, które przedstawił prefekt WSD ks. Łukasz Borzęcki, słowa przedstawiciela Akademii Katolickiej ks. dr. Michała Polnego oraz bp. Piotra Sawczuka, który podsumował spotkanie i udzielił zebranym błogosławieństwa.

Całą uroczystość śpiewem uświetnił chór kameralny KOE z Sokołowa Podlaskiego pod przewodnictwem Anety Mroczek a grą na organach Sebastian Skrzypkowski.



Tekst: ks. Marcin Gołębiewski / Diecezja Drohiczyńska
Foto: ks. Marcin Gołębiewski, al. Karol Łuniewski / Diecezja Drohiczyńska
Oprac. ABol

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.