Otworzyć serce na działanie Bożego Miłosierdzia - w Bielsku Podlaskim zakończył się Kongres Miłosierdzia Diecezji Drohiczyńskiej /AUDIO/


kwi 2025
W Niedzielę Miłosierdzia mamy niezwykłą szansę prosić o Boże Miłosierdzie – mówił biskup drohiczyński Piotr Sawczuk w homilii podczas Kongresu Miłosierdzia w Bielsku Podlaskim.
- Miłosierdzie dotyczy sprawy najważniejszej, czyli wiecznego zbawienia. Oczywiście, możemy prosić Boga również o inne godziwe rzeczy, ale najważniejszym celem naszego życia na ziemi jest zbawienie. Nie może go osiągnąć ten, kto zamknął się na łaskę, kto wzgardził przebaczeniem. Orędzie Miłosierdzia jest wielkim przypomnieniem, że wszyscy jesteśmy zaproszeni przez Boga do nieba, że wszyscy potrzebujemy miłosierdzia i że ono jest zawsze obecne w sakramentach Chrystusowego Kościoła. Dziś mamy wielką szansę otworzyć serce na działanie Bożego Miłosierdzia – podkreślał biskup.Trzydniowy Diecezjalny Kongres Miłosierdzia zorganizowano w Bielsku Podlaskim w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Od piątku do niedzieli (25-27 kwietnia) odbywały się spotkania i Msze Święte dedykowane różnym grupom społecznym i zawodowym. Uroczystym zakończeniem Kongresu Miłosierdzia było Jubileuszowe Święto Bożego Miłosierdzia, połączone z uroczystościami odpustowymi w Niedzielę Miłosierdzia. Mszy Świętej odpustowej przewodniczył biskup Piotr Sawczuk.
![]() |
W niedzielę jedna z konferencji, a następnie Msza Święta, dedykowane były służbom mundurowym. Wzięli w nich udział strażacy, policjanci, żołnierze, straż graniczna, leśnicy i harcerze. Konferencję pt. „Uczestnictwo w liturgii czasu” przedstawił ks. prof. Jacek Nowak SAC, UKSW. Po konferencji sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył ks. Wiesław Niemyjski – duszpasterz strażaków.
W homilii ks. Niemyjski przypomniał postać bł. ks. Michała Sopoćki, jego okres edukacji i posługę jako kapelana. Wspominając czas, gdy młody Sopoćko zdobywał wykształcenie, nakreślił także nastroje tamtych lat, które nie były przychylne wierzącym. Podkreślił, że prądy zmierzające do zniszczenia wiary nie zrodziły się w XXI wieku.
Nawiązując do słów Ewangelii Św. Jana (J 20, 19-31), mówił: - Kościół przez swoich świętych nieustannie odpowiada na te czynniki czasu. Nieustannie pokazuje nam otwarty bok Pana Jezusa.
Podkreślał, że Niedziela Miłosierdzia przypomina nam, jak bardzo jesteśmy kochani, jak bardzo cenni dla Boga. Naszym powołaniem jest głosić światu orędzie miłości Boga i trwać na modlitwie – mówił do zgromadzonych.
Kolejna grupa, która stawiła się w Sanktuarium, to samorządowcy i przedstawiciele oświaty. Tu Eucharystii przewodniczył ks. Tadeusz Syczewski.
Od piątku do niedzieli w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego kustosz tego miejsca, ks. Roman Kowerdziej, witał także przedstawicieli służby zdrowia, grupy Caritas, sołtysów, KGW oraz innych reprezentantów wsi, rodziny, dzieci, stowarzyszenia, grupy i wspólnoty diecezji drohiczyńskiej, parafian i gości.
W czasie kongresu Eucharystię sprawowali oraz przewodniczyli adoracjom: bp Piotr Sawczuk, bp senior Tadeusz Pikus, ks. Zbigniew Rostkowski, ks. Mateusz Gołoś, ks. Jarosław Błażejak, ks. Dariusz Kucharek, ks. Andrzej Witerski, ks. Tomasz Bieliński ze Wspólnotą Jednego Serca z Siedlec.
Kongresowi towarzyszyła wystawa o bł. ks. Michale Sopoćko – życie i misja. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Polskiej Pieśni Narodowej oraz chóry z bielskich parafii. Kongres Miłosierdzia Diecezji Drohiczyńskiej objęty został patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl.
0 komentarze