Łosice

Parafia Sarnaki uczciła 120. rocznicę powrotu Unitów do Kościoła Katolickiego

05
maj 2025

W parafii Sarnaki uczczono 120. rocznicę ukazu tolerancyjnego cara Mikołaja II, który oznaczał wolność wyznaniową w Imperium Rosyjskim. Dzięki temu dokumentowi, wszyscy mieszkańcy Rosji i zaboru rosyjskiego, których przymusowo zaliczano do cerkwi prawosławnej mogli powrócić do wspólnot religijnych, z którymi się utożsamiali.

Ukaz ten obejmował też unitów, czyli chrześcijan obrządku wschodniego, którzy w myśl postanowień Unii Brzeskiej przyjęli dogmatykę katolicką i zwierzchnictwo papieża, zachowując jednocześnie swój obrządek, ustrój kościelny, duchowość i specyfikę kościelno-prawną.

Na terenach należących dziś do parafii Sarnaki, licznie zamieszkiwali kiedyś unici. Wielu z sarnackich parafian ma unitów wśród swoich przodków. Pamiętając o tych ludziach i wydarzeniach w parafii Sarnaki zorganizowano uroczystości związane ze 120. rocznicą powrotu unitów do Kościoła Katolickiego.

Wydarzenie jubileuszowe odbyło się 30 kwietnia, a więc w rocznicę ukazu tolerancyjnego cara Mikołaja II. Nieprzypadkowo wybrano datę, a także miejsce spotkania rocznicowego. Kapłani, parafianie i goście spotkali się w lesie pomiędzy Litewnikami a Horoszkami Dużymi, przy symbolicznym kamieniu. Dlaczego to tak wyjątkowe miejsce? Dlatego, że ów kamieńce, to świadek potajemnych spotkań modlitewnych praojców sarnackiej wspólnoty, którzy właśnie w tym lesie, przy tym kamieniu chrzcili pod osłoną nocy swoje dzieci w czasie rosyjskich prześladowań. Wielu z nich w tym czasie oddało życie za wiarę, a duża część została wywieziona na Syberię.

Głównym punktem uroczystości była Msza Św., podczas której kazanie wygłosił ks. Piotr Witkiewicz - proboszcz parafii w Kostomłotach nad Bugiem, jedynej na świecie parafii Unickiej, obrządku bizantyńsko-słowiańskiego. Kapłan skierował też do zebranych słowo przed Mszą Św.

Gromadząc się w tym ważnym miejscu na wspólnej modlitwie, dziękowano dobremu Bogu za łaskę wiary i dar Chrystusowego Kościoła. W ten sposób uczczono pamięć przodków, dziękując za ich świadectwo wiary i to co pozostawili kolejnym pokoleniom. Jednocześnie proszono o umocnienie wiary i jedność dla Kościoła.

Spotkanie zostało przygotowane przez komitet organizacyjny, z ks. Andrzejem Jakubowiczem, proboszczem i dziekanem sarnackim na czele. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i licznie przybyli na Mszę Świętą i spotkanie.

Podziękowania płyną ku wszystkim zaangażowanym w przygotowania i obecnym na uroczystościach, a są to kapłani: proboszcz ks. Andrzej Jakubowicz i wikariusz ks. Łukasz Redosz, ks. Piotr Witkiewicz proboszcz parafii w Kostomłotach, ks. Paweł Błaszczyk proboszcz parafii w Chłopkowie, ks. Mariusz Kroll proboszcz parafii w Gnojnie. Kolejne osoby i grupy, to: dr hab. Sergiusz Leończyk prof. Uniwersytetu w Siedlcach, redaktor naczelny Pisma Kongresu Polaków w Rosji; Bractwo Mężczyzn Św. Józefa; Zespół Ludowy z GOK Sarnaki oraz mieszkanki Litewnik, które ubogacały śpiewem Mszę Św i całą uroczystość; pan Henryk Mułenko, który zapewnił nagłośnienie i grał podczas Mszy Św.; panowie Rafał i Waldemar, którzy grali na trąbkach; panowie Andrzej i Tadeusz Wasiluk, którzy przekazali drzewa do budowy krzyża, oraz panowie Zbigniew Kordaczuk i Szczepan Kasperuk, którzy ten krzyż wykonali; panowie Adam i Kamil Wawryniuk, którzy przygotowali drogę dojazdową. Podziękowania kierowane są też do pana Dariusza Kazuna i tych którzy podzielili się swoimi świadectwami.

Podsumowując uroczystości należy też podziękować wszystkim, którzy przygotowali poczęstunek i z otwartymi sercami dzielili się ze sobą nawzajem, pokazując piękno wspólnoty, co było wspaniałym świadectwem.

Dziękując za obecność organizatorzy zapraszają na dalszą część uroczystości: - Wszystkim za wszystko składamy serdeczne Bóg zapłać i zapraszamy na centralne uroczystości, związane z przyłączeniem się unitów z terenu parafii do Kościoła Katolickiego, które odbędą się 25 maja w Sarnakach.



Źródło: Parafia Sarnaki
Oprac. ABol
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.