Parczew: szkolenie z zakresu wdrażania w parafiach standardów ochrony dzieci i młodzieży
lis 2024
W sobotę, 23 listopada, w parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie odbyło się ostatnie szkolenie w diecezji siedleckiej dotyczące wdrażania w parafiach standardów ochrony dzieci i młodzieży. W wydarzeniu udział wzięło około 70 osób, w tym proboszczowie i tzw. osoby zaufane, które są odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach dotyczących przemocy. Spotkanie poprowadzili ks. Krzysztof Piórkowski i ks. Jacek Wojdat.
W 2018 roku został opracowany dokument pn. „Normy dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w pracy duszpasterskiej i wychowawczej w Diecezji Siedleckiej”, który ma na celu ochronę dobra każdego małoletniego. Normy określają zasady ochrony dzieci i młodzieży w praktyce duszpasterskiej i wychowawczej w naszej diecezji i obowiązują każdego duchownego, alumna, wychowawcę, nauczyciela, trenera, animatora, wolontariusza, praktykanta, czy stażystę zatrudnionego na różnych stanowiskach i o różnym zakresie odpowiedzialności.- Kościół Katolicki w swojej misji ma prowadzenie duszpasterstwa i zapewnienia również opieki. Jeżeli odnosimy się do Ustawy Kamilka koncentrujemy naszą uwagę na osobach najsłabszych, bezbronnych, czyli osobach małoletnich i prawnie z nimi zrównanych. Dlatego, miedzy innymi, Kościół już od dawna, już od wielu lat, ma swoje normy ochrony takich osób w tej przestrzeni naszego oddziaływania duszpasterskiego. Ustawa Kamilka doprecyzowała, czy wprowadziła tylko, konieczność wdrożenia kolejnego dokumentu, który jest określany mianem standardów ochrony dzieci i młodzieży - informuje ks. Jacek Wojdat, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezji siedleckiej.
Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem są zbiorem zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w taki sposób, by każde dziecko mogło się czuć w parafii dobrze, było w niej akceptowane i szanowane. Określają również sposób reagowania na krzywdę lub niestosowne zachowanie w parafii lub poza nią, a także wyznaczają sposób postępowania z osobą krzywdzoną i sprawcą.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele m.in. dekanatu parczewskiego, włodawskiego, hańskiego, komarowskiego, wisznickiego i ci wszyscy, którzy nie mogli uczestniczyć wcześniej w szkoleniu.
0 komentarze