Włodawa

Paulińskie klasztory z terenu diecezji siedleckiej włączone w Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Zakonu

22
lis 2023

Klasztory w Leśnej Podlaskiej i we Włodawie włączone zostały w Szlak Dziedzictwa Kulturowego Zakonu Paulinów. Na Jasnej Górze podpisano list intencyjny pomiędzy Urzędem Marszałkowskim w Lublinie a Zakonem św. Pawła Pierwszego Pustelnika. To w ramach rozwoju strategii turystycznej i duchowej „szlaku paulińskiego”.

Po województwie śląskim i małopolskim, województwo lubelskie, włączyło się w przedsięwzięcie służące ukazaniu roli Zakonu w historii Polski i społeczności lokalnych, a także prezentacji duchowości oraz dziedzictwa kulturowego „białych mnichów”. Działania podyktowane są ochroną dziedzictwa kulturowego danego regionu, a docelowo ochroną dziedzictwa europejskiego.

- Chodzi o powiązanie duchowości z historią, z naszym dziedzictwem i w jakiś sposób z turystyką; tego nie możemy odłączyć, bo ludzie szukają miejsc wyciszenia. W takie miejsca trafiają jako turyści, stając się pielgrzymami – powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów.
„Szlak Pauliński” ze swoją bogatą historią wpisuje się w potrzeby osób odwiedzających nasz region – zapewniał Zdzisław Szwed z zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Sanktuarium Leśniańskie bierze swój początek 26 września 1683 roku. W 2019 r. obchodziło jubileusz 100 lat powrotu paulinów do Leśnej Podlaskiej, kiedy to zakonnicy utracili klasztor po kasacie za wsparcie Powstania Styczniowego. Matka Boża Leśniańska nosi tytuł „Matki Jedności i Wiary” oraz „Opiekunki Podlasia”.
Do Włodawy paulini powrócili w 1992 r. po przeszło stu latach przymusowej nieobecności. Oprócz wielu zajęć duszpasterskich na nowo rozkrzewili nabożeństwa typowo paulińskie jak kult Maryi Jasnogórskiej oraz św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

W centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów znajduje się Jasna Góra. Szlak, na który są zapraszani turyści, ma być uniwersalny pod względem dostępności - dostosowany zarówno dla pieszych, jak i zmotoryzowanych czy rowerzystów.źródło: jasnagora.com

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.