Diecezja drohiczyńska

Poświęcenie kaplicy pw. św. Jana Pawła II w Korczewie

Kościół Niedz. 19.05.2024 12:31:03
19
maj 2024

To nasza kaplica, nasza duma, mówią parafianie z parafii w Knychówku o kaplicy pw. Św. Jana Pawła II, którą po wielu latach starań i wzniesiono w Korczewie. W sobotę, 18 maja odbyło się uroczyste poświecenie kaplicy, aktu tego dokonał biskup drohiczyński Piotr Sawczuk w obecności biskupa seniora Antoniego Dydycza podczas Mszy Świętej sprawowanej w samo południe.

W tym podniosłym wydarzeniu, na które z bijącymi sercami oczekiwali knychowscy parafianie udział wzięli licznie zgromadzeni kapłani, mieszkańcy Korczewa i całej parafii w Knychówku a także zacni goście, wśród nich wielu dobroczyńców którzy modlitewnie, finansowo i rzeczono wspierali budowę kaplicy – nowego domu Bożego. Wraz z biskupem Piotrem Sawczukiem Mszę Św. celebrował proboszcz parafii w Knychówku ks. Antoni Klukowski, wikariusz – ks. Radosław Żukowski czuwał nad przebiegiem uroczystości.

Msza Św. rozpoczęła się uroczystym wejściem i pokropieniem wodą święconą ścian kaplicy i zebranego ludu Bożego. W kazaniu biskup Piotr mówił:

- Kaplica wzniesiona wielkim wysiłkiem parafialnej wspólnoty w sąsiedztwie pałacu, to dom Boży od dziś uczyniony miejsce świętym ważnym na duchowej mapie parafii Knychówek. Kaplica będzie służyła mieszkającym tu parafianom, odczuwanej przez nich potrzebie bliskości Boga i potrzebie budowania wspólnoty ze sobą nawzajem, zrastającej się mocą wspólnego wszystkim wszczepienia w Chrystusa.

Biskup zaznaczył, że nowo zbudowany obiekt poza funkcjami religijnymi doskonale komponuje się też w architekturę miejsca.

Po homilii nastąpiło okadzenie ołtarza, jak objaśniał ks. Jarosław Rzymski, notariusz Kurii w Drohiczynie: - Kadzidło spala się na ołtarzu, aby ukazać, że Ofiara Chrystusa, która w tym misterium wciąż jest obecna, wznosi się do Boga jak miła woń. Ma to również wyrazić myśl, że modlitwy wiernych, pełne błagań i wdzięczności, docierają do tronu Boga.

Ważnym momentem uroczystości było wniesienie do świątyni relikwii św. Jana Pawła II, co procesyjne uczyniła jedna z rodzin z parafii. Podczas Mszy Św. licznie obecna była służba liturgiczna, parafianie włączali się w czytanie, nieśli dary. Eucharystię ubogacał Kameralny Chór KOE z Sokołowa Podlaskiego.

Dopełnieniem święta wspólnoty parafialnej były podziękowania skierowane w stronę osób, firm i instytucji, które w różnorodny sposób wspierały budowę kaplicy. Długa lista podziękowań, w której wyszczególniano kolejne działania, formy wsparcia i ofiary mogła choć w części ukazać jakim ogromnym zadaniem było zbudowanie kaplicy. Rozpoczynając podziękowania ks. Antoni Klukowski mówił:

- Chciałbym podziękować przede wszystkim Panu Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, Matce Najświętszej za opiekę i Św. Janowi Pawłowi II za wstawiennictwo. Budowę kaplicy rozpoczęliśmy 8 września 2019 roku w święto Narodzenia Matki Bożej. Budowa ta trwała około 5 lat, czas budowy przypadł na pandemię, wojnę w Ukrainie, inflację a także na niejednokrotne ataki na Kościół, profanację miejsc świętych i obrazów.

Proboszcz przypomniał też, że niektórzy zadawali pytanie – a po co ta kaplica, gdy ludzie nie chodzą do kościoła, nie chcą się modlić a tu w tych trudnych czasach budowa kaplicy. Kapłan objaśniał:

- Jednym z celów jest dawanie świadectwa, że i w tych trudnych czasach można coś dobrego po sobie zostawić, tak jak to czynili nasi przodkowie budując świątynie, z których my teraz korzystamy.

Mszę Św. poprzedziło czuwanie prowadzone przez ks. Stefana Ceberka, po Eucharystii wierni spotkali się na Agapie i koncercie Eleni. Eucharystia transmitowana była na antenie Katolickiego Radia Podlasie.Fot. ks. Paweł Broński/Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Ewelinka Niedz. 19.05.2024 18:16:49

no tak a we wsi obok jest też kościół

Zofia Pt. 24.05.2024 06:04:28

Ewelinko myślę, że Tobie Kościół nie zaszkodzi.

Anna. Niedz. 19.05.2024 18:53:18

Piękna uroczystość, piękna kaplica. Św. Janie Pawle II módl się za nami.