Łuków

Poświęcenie Krzyża Misyjnego i pomnika Pamięci Powstańców Łukowian

Kościół Niedz. 22.01.2023 19:49:54
22
sty 2023

W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyło się w Łukowie poświęcenia Krzyża Misyjnego oraz pomnika Pamięci Powstańców Łukowian. Krzyż i pomnik poświęcił Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.

160 lat temu, nocą z 21 na 22 stycznia wybuchło Powstanie Styczniowe. Skierowane przeciwko Imperium Rosyjskiemu było największym polskim powstaniem narodowym. Zostało ogłoszone Manifestem wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy 22 stycznia 1863 roku. Powstanie trwało do jesieni 1864 roku. Jego uczestnikami byli także mieszkańcy Łukowa i Ziemi Łukowskiej, a wśród nich ksiądz Stanisław Brzóska, wikariusz parafii Przemieniania Pańskiego, i jego adiutant, pochodzący z Łazów, Franciszek Wilczyński.
W niedzielę 22 stycznia, w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego mieszkańcy Łukowa i okolic spotkali się na Mszy Świętej w kościele Przemienienia Pańskiego. Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Gurda, który podczas homilii przypomniał historię księdza Stanisława Brzóski oraz jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego.
Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie Krzyża Misyjnego, który stanął na Placu Narutowicza przed łukowską Kolegiatą. Jego budowę zapoczątkowały wydarzenia z 17 stycznia ubiegłego roku, kiedy to drewniany Krzyż Misyjny został przewrócony przez wiatr.
Po poświęceniu Krzyża Misyjnego, ksiądz biskup Kazimierz Gurda poświęcił odnowiony pomnik Pamięci Powstańców Łukowian. Z inicjatywy Andrzeja Zdrojewskiego, pracownicy ZDM udekorowali pomnik w taki sam sposób jak w dniu jego odsłonięcia, czyli w 1926 roku. Kiedy uroczystości już się zakończyły, ksiądz biskup Kazimierz Gurda mówił: „Takim najważniejszym przesłaniem jakie pozostawia nam ksiądz Stanisław Brzóska i wszyscy powstańcy to jest ta wielka wytrwałość w walce o wolność. W walce o niepodległość. Tym mamy się karmić, tym mamy żyć, że wolność jest dla nas czymś bardzo ważnym i zadanym do dbania i kontynuowania”.
Organizatorami wydarzenia były: parafia Przemienienia Pańskiego w Łukowie, miasto Łuków i Łukowski Ośrodek Kultury.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.