Siemiatycze

Rola i miejsce Kościoła w krajach wojny – wykład w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego

18
kwi 2023

Dni Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego odbywają się po raz pierwszy w diecezji drohiczyńskiej. W ramach tego wydarzenia w poniedziałek, 17 kwietnia w Siemiatyczach w kościele pw. św. Andrzeja Boboli sprawowano Mszę Świętą w intencji o pokój, którą koncelebrowali proboszcz parafii ks. Bohdan Sawicki wraz z zaproszonymi gośćmi ks. prof. Waldemarem Cisło i ks. Mariuszem Bartosiakiem. Przy ołtarzu stanął też pochodzący z Siemiatycz diakon Paweł Sidun z zakonu Ojców Paulinów.

Po Eucharystii prelekcję pt. „Rola i miejsce Kościoła w krajach wojny, na przykładzie Syrii i Ukrainy” przedstawił ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. UKSW w Warszawie.

Kapłan od lat zajmujący się organizacją pomocy m.in. w ramach struktur Pomoc Kościołowi w Potrzebie tłumaczył: - Mamy to co od was otrzymujemy, pomagamy w waszym imieniu. Kościół robi bardzo dużo, gdyby nie ta pomoc wielu ludzi zmarłoby. Leki, mleko w proszku, sól, środki do uzdatniania wody... ta pomoc cały czas płynie do krajów objętych wojnami i innymi kryzysami.

Gdy pytają, co w nas zostało z nauczania papieża, nie musimy daleko szukać odpowiedzi, jest nią to, co Polacy zrobili dla Ukrainy - ripostował w kontekście ostatnich ataków na Kościół i św. Jana Pawła II i podkreślał: – Pokazaliśmy, co to znaczy pochylić się nad człowiekiem w potrzebie. Musimy jednak mieć świadomość że sami tego nie udźwigniemy, że potrzebna jest pomoc innych krajów. Z Ukrainy (podobnie jak z innych krajów gdzie są wojny) uciekli ci, którzy mogli, najbiedniejsi zostają i Kościół pomaga im tam gdzie oni żyją. Kościół w takich miejscach jak Syria czy Ukraina staje się wszystkim - kuchnia, noclegownią, miejscem gdzie można opowiedzieć swoje problemy.

- To jest prawdziwa twarz Kościoła, który dzięki wam i w waszym imieniu niesie pomoc - podkreślał ks. Cisło wskazując też, że pomoc to nie tylko wsparcie materialne, to także modlitwa która ma wielką moc i o tym też trzeba pamiętać.

Gospodarzem spotkania była parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach wraz z Siemiatyckim Ośrodkiem Kultury. W spotkaniu uczestniczyli proboszczowie obu siemiatyckich parafii: ks. Jerzy Cudny i ks. Bohdan Sawicki, Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Siemiatycz, Siostry Urszulanki z Gandino z Domu Zakonnego w Nurcu Stacji, mieszkańcy Siemiatycz i okolic w tym wielu członków wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.

Głównym ich punktem Dni Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego będzie Kongres Kultury, który będzie miał miejsce w piątek, 21 kwietnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. W niedzielę, 23 kwietnia o godz. 17.00 w katedrze w Drohiczynie odbędzie się koncert symfoniczny „Requiem dla świata” Tomasza Radziwonowicza w wykonaniu orkiestry, dwóch chórów i solistów.

Wydarzenia objęte są patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.