Biała Podlaska

Spłonęła część nowego skrzydła Domu Pielgrzyma w Kodniu!

12
lis 2020

Zgromadzenie Oblatów Maryi Niepokalanej poinformowało, że w nocy 11/12 listopada w Kodniu spłonęła część nowego skrzydła Domu Pielgrzyma. Płomienie na dachu zauważono około godziny 1.00.

Jak powiedział bryg. Szymon Semeniuk, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Małaszewiczach, w tej chwili trwa dogaszanie pożaru. W akcji uczestniczyło 7. zastępów PSP i OSP. – Spaleniu uległa część mieszkalna Domu Pielgrzyma w Kodniu. W wyniku pożaru zawalił się również dach, który był kryty dachówką ceramiczną. W wyniku akcji gaśniczej woda przelała się na piętra poniżej. Nietknięta została część restauracyjna – wyjaśnił dowódca akcji.

Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał. W budynku, zarówno w części mieszkalnej jak i w całym obiekcie, nikt nie przebywał. Bryg. Szymon Semeniuk powiedział, że teraz rozpoczną się czynności mające na celu ustalenie przyczyn pożaru.

O. Dariusz Malajka, kustosz kodeńskiego sanktuarium powiedział, że straty są ogromne. – Spłonęło całe poddasze, gdzie było ponad 20. miejsc noclegowych. Woda, która była lana przez strażaków spowodowała jeszcze większe zniszczenia, bo całość budynku została zalana. Przed nami trud odbudowy – wyjaśnił o. Dariusz Malajka.
Do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej przyjeżdżało bardzo wielu pielgrzymów z całego kraju. - W ostatnim czasie jednak z racji obostrzeń nikogo nie było w Domu Pielgrzyma - zaznaczył o. Dariusz Malajka. – Mamy nadzieję, że z Bożą pomocą i przy wsparciu dobrych ludzi uda nam się szybko odbudować to spalone skrzydło – dodał kustosz kodeńskiego sanktuarium.
----------------
"O godz. 00:49 otrzymaliśmy wezwanie do pożaru Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu. W działaniach gaśniczych brali udział strażacy z okolicznych jednostek OSP, JRG Małaszewicze i JRG Biała Podlaska. Akcja trwała ok. 5 godzin" - informuje na swoim profilu na FB OSP Piszczac.

Dom Pielgrzyma po pożarze

fot: (pg/zdj. M. Szwarc OMI), FB OSP Piszczac, I, Chajkaluk

źródło: oblaci.pl
ICH/Biała Podlaska [ja]

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.