Biała Podlaska

Świeca Niepodległości zagościła w Białej Podlaskiej

12
lis 2024

11 listopada w 106 rocznicę odzyskania niepodległości do miasta Biała Podlaska i parafii św. Michała Archanioła przybyła replika Świecy Niepodległości z Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. Świecy towarzyszył płomień pochodzący z Grobu Nieznanego Żołnierza zapalony w Świątyni Opatrzności Bożej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Do naszej redakcji nadeszła relacja z tego wydarzenia:

„O godz. 18.00 Świeca Niepodległości została wniesiona przez Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w asyście Dziecięcych Kół Żywego Różańca, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Białej Podlaskiej oraz harcerzy. Następnie sprawowana była Msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Henryk Jakubowicz, zaś koncelebrowali ks. prał Tadeusz Lewczuk oraz ks. Łukasz Krasucki i ks. Michał Gosk.

W wygłoszonej homilii ks. Michał przypomniał historię przybycia Świecy Niepodległości, zwanej Świecą Piusową do Polski. „Cóż znaczy ta Świeca Niepodległości dla nas dziś? Kierunek wyznaczają słowa bp Józefa Sebastiana Pelczara, który witając dar Stolicy Apostolskiej w progach archikatedry warszawskiej w 1920 r. mówił o niej także jako o „pośle z Watykanu", ale także „drogowskazie dla narodu Polskiego" i „kaznodziei nawołującym naród do pokuty i do pracy". Porównuje też cnotę pracowitości i walkę z wadami narodowymi do pracy pszczół, dzięki którym świeca powstała. Wskazuje, by uczyła „przyszłe pokolenia, jak mają modlić się, jak pracować i cierpieć dla Ojczyzny". Mamy czynić dokładnie to samo: sumienna praca, pokuta, walka z wadami narodowymi" – mówił kaznodzieja.

O godz. 19.18 nawiązując do roku odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli Świecę Niepodległości zapalił inicjator i pomysłodawca sprowadzenia jej repliki ks. kan. Henryk Jakubowicz. Następnie odśpiewano hymn państwowy. Modlitwę za naród poprowadził ks. kan. Andrzej Biernat – dziekan dekanatu bialskiego południowego i kapelan Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzieci z Kół Żywego Różańca przypomniały przez montaż słowno muzyczny historię odzyskania niepodległości i wiążące się z tym trudy i ofiary. Uczestnicy mogli włączyć się w śpiew pieśni i piosenek patriotycznych animowanych przez scholę dorosłych pod kierunkiem Sylwii Przybyłowskiej

Uroczystość zakończyły podziękowania, wspólne odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego i Boże błogosławieństwo. Po zakończeniu była możliwość wykonania fotografii rodzinnych i indywidualnych przy Świecy Niepodległości.



Zdjęcia: Sylwia Przybyłowska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.