Biała Podlaska

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Sławatyczach

16
cze 2022

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Sławatyczach rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył ks. Mirosław Krupski, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej. Następnie wierni w procesji do czterech ołtarzy przeszli ulicami miejscowości.

16 czerwca w Sławatyczach uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przewodniczył proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej, ks. Mirosław Krupski. Obchody rozpoczęły się Mszą świętą w tutejszym kościele parafialnym. Następnie kilkuset wiernych niosąc feretrony, chorągwie, z towarzyszeniem orkiestry dętej przeszło ul. Kodeńską w procesji do czterech ołtarzy.


Na zakończenie uroczystości ks. Mirosław Krupski podziękował wszystkim za uczestnictwo w Eucharystii, za przygotowanie ołtarzy, oprawę muzyczną uroczystości, Chórowi Parafialnemu AVE i Orkiestrze Dętej, a także strażakom za zapewnienie bezpieczeństwa w czasie procesji oraz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Tradycją w sławatyckiej parafii jest udzielenie błogosławieństwa w cztery strony świata na skrzyżowaniu przy kościele.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest od 1246 roku. W procesji do czterech ołtarzy niesiony jest Najświętszy Sakrament. Do Polski święto dotarło w 1320 roku, wtedy po raz pierwszy liturgia Bożego Ciała została odprawiona w Krakowie, przez biskupa Nankera. Procesje zostały wprowadzone 200 lat później. Polska jest jedynym krajem, gdzie w każdej parafii odbywają się uroczyste procesje.

Wierni po wyjściu z kościoła udają się do czterech oddalonych od siebie ołtarzy, przy każdym z nich czytana jest lub śpiewana Ewangelia jednego z czterech Ewangelistów. Na zakończenie wiernym udzielane jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, na cztery strony świata. Ceremonia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ma na celu rozszerzanie kultu Chrystusa w Eucharystii.

Boże Ciało to święto ruchome, które przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce obchodzi się je w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. W niektórych krajach zostało przeniesione na niedzielę.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.