Siemiatycze

Uroczystości w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach

16
sie 2023

15 sierpnia 1638 roku a więc dokładnie 385 lat temu, nasza świątynia została namaszczona świętym olejem krzyżma i uroczyście oficjalnie ofiarowana Bogu i oddana do sprawowania obrzędów świętych – mówił ks. Jerzy Cudny, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach podczas Mszy Świętej odpustowej sprawowanej w samo południe we wtorek, 15 sierpnia (br.) wyliczając jak wiele powodów zgromadziło tego dnia wiernych w kościele. Jak wyliczał dalej:

- Dziś obchodzimy w całym Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Scena ta jest przedstawiona w obrazie głównym naszego ołtarza. To scena, gdy Matka Boża z duszą i ciałem zostaje wzięta do nieba. Wniebowzięcie NMP jest to tytuł naszego kościoła oraz parafii. Dziś także Apostolat Maryjny z naszej parafii obchodzi swój jubileusz, 25-lecie posługi, modlitwy działalności. (…) Dziś też przeżywamy w naszej Ojczyźnie Dzień Wojska Polskiego. To pamiętna rocznica Cudu nad Wisłą, dzień gdy świętujemy z naszym Wojskiem Polskim,dziękując za tych, którzy złożyli życie na ołtarzu ojczyzny przelali krew za wolność, suwerenność i niepodległość naszego kraju. Modlitwą ogarniamy wszystkie służby mundurowe dziękując za ich ofiarną pomoc, służbę i troskę.

W tym dniu gościem parafii był ks. Jerzy Basaj CM, krajowy duszpasterz Apostolatu Maryjnego, kapłan ze zgromadzenia Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo. Jak przypomniał proboszcz, to zgromadzenie przez ponad 130 pełniło posługę w Siemiatyczach. Ich działalność wpisała się w historię miasta ale też w historię Powstania Styczniowego, bo w 1863 roku za udział w Powstaniu i wielką pomoc Powstańcom zakon w Siemiatyczach został przez Moskali skasowany, jako kara za czynny i bogaty udział księży misjonarzy w Powstaniu Styczniowym.

Ks. Jerzy Basaj CM w tym dniu głosił kazania na wszystkich Mszach Św. W homilii podczas sumy przypomniał, że przeżywamy święto kościelne i państwowe. Jedno w tradycji nazywamy świętem Matki Bożej Zielnej, drugie jest rocznicą Cudu nad Wisłą - od niedawna święto Wojska Polskiego. Kolejna ważna uroczystość, to jubileusz Apostolatu Maryjnego – wyliczył kapłan. Omówił wszystkie te zagadnienia poczynając od dogmatu o Wniebowzięciu Matki Bożej i zachęcając do naśladowania Maryi, która w swoim sercu rozpamiętuje sprawy Boże.

Dalej mówił o bitwie nazywanej Cudem nad Wisłą. Zwracał uwagę na męstwo i odwagę Wojska Polskiego, które w rocznicę tych wydarzeń obchodzi też swoje święto. Objaśniał:

- Maryja Wniebowzięta, która dokonała Cudu nad Wisłą jest wśród nas, przychodzi do nas w objawieniach.

I tu przypomniał objawienia Katarzynie Laboure, których śladem jest dziś Cudowny Medalik. Opisał medalik zwracając uwagę na słowa - O Maryjo bez grzechu poczta i na rewers łączący serca Maryi i Jezusa. Zwracał uwagę na łaski obiecane tym, którzy przejmą ten medalik i będą go nosić. Jak podpowiadał, Maryja uwieczniona na cudownym medaliku zaprasza i obiecuje.

-Chwyć się tej dłoni, ja cię poprowadzę.
W uroczystej Mszy Św. licznie uczestniczyli kapłani z całego dekanatu. W Eucharystii wzięli udział członkowie Apostolatu Maryjnego z Siemiatycz i innych parafii, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe – wojsko, straż pożarna, policja, leśnicy. Obecne były poczty sztandarowe KP PSP Siemiatycze, OSP Siemiatycze i NS ZZ Solidarność.

Mszę Św. zakończyło błogosławieństwo ziół i kwiatów, a następnie procesja eucharystyczna.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.