Diecezja siedlecka

VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej /RELACJA/

27
lut 2021

Postać świętego Józefa była motywem przewodnim VI Kongresu Różańcowego Diecezji Siedleckiej, który odbył się 27 lutego w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim. Głównym punktem programu była Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy. Wcześniej prelekcję pt.: „Święty Józef - wzór cnót i patron na trudne czasy” wygłosił ojciec Bogusław Jaworowski, misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.


- O świętym Józefie nie da się mówić inaczej, niż w kontekście Świętej Rodziny. Cała eksplozja miłości Józefa realizowała się właśnie tam - mówił w swojej prelekcji ojciec Bogusław Jaworowski. - Bóg przychodzi do nas przez łono Świętej Rodziny, drogą, którą sam stworzył. Jezus rozpoczyna swoją działalność na łonie rodzącej się rodziny- na weselu w Kanie Galilejskiej. Ludzie mówią „Tak nam daleko do świętych”, a przecież nic bardziej mylnego! Święta Rodzina jest bardzo zakotwiczona w realiach dzisiejszego życia - dodawał misjonarz.Zakonnik podkreślał, że w Biblii Józefa określa się mianem „męża sprawiedliwego”. Gdyby nie zrozumiał woli Pana, wystawiłby Maryję na pohańbienie. To dla ojca Jaworowskiego wielki znak postawienia życia i Boga na pierwszym miejscu. - Dla mnie, jako misjonarza, to bardzo mocne świadectwo, gdy Józef postanawia oddalić Maryję potajemnie. Nie wystawia jej na wyszydzenie czy ukamienowanie, nie tłumaczy nikomu, co się stało. Gdyby stan Maryi wyszedł na jaw, w ówczesnych realiach życia mogłaby zostać potępiona przez społeczeństwo, bo nie każdy uwierzyłby w błogosławieństwo niepokalanego poczęcia. Wygląda na to, że ludzi się nie bał, szuka rozwiązania i znajduje je, by nie narazić Maryi na zniesławienie, nie mówiąc o śmierci. Odsłania się nam jako obrońca życia ludzkiego. Gdyby nawet myślał, że Maryja doprowadziła do cudzołóstwa - choć myślę, że pojmował to inaczej- to wiedział, że gdyby wystawił ją na pohańbienie, zaryzykowałby życiem nienarodzonego. Nie jest winą dziecka, że jedyną winą jest jego poczęcie pod sercem matki, a tak by się stało, gdyby doszło do zhańbienia Matki Bożej i jej ukamienowania. Co by dziś powiedział święty Józef, patrząc na dzisiejszą rzeczywistość? Opamiętajcie się! Doprowadziliście do sytuacji, że najbardziej niebezpiecznym miejscem dla niewinnego dziecka jest łono jego własnej matki - mówił podczas spotkania ojciec Bogusław Jaworowski. Podkreślał też, że święty Józef przemawia do nas czynami. Nie zapisano żadnego jego słowa, ale usłyszymy go poprzez usta Chrystusa, bo Bóg powierzył Józefowi pieczę ojcowską nad Bożym Synem.

O. Bogusław Jaworowski, misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, to wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim, dyrektor ekipy rekolekcyjno - misyjnej, zajmuje się problemem zagrożeń rodziny, związanych z praktykowaniem okultyzmu. Na ten temat wygłosił setki konferencji w Polsce, a także dla środowisk polonijnych w Europie, USA i w Kanadzie.

Po prelekcji zgromadzeni uczestniczyli w modlitwie różańcowej. Odbył się także akt zawierzenia Kościoła, Polski, diecezji, rodzin i życia osobistego opiece świętego Józefa.
O 12:15 odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy, która była transmitowana przez Katolickie Radio Podlasie.
- Naszą modlitwą obejmujemy wszystkich, którzy zawarli Nowe Przymierze z Jezusem - mówił w homilii biskup siedlecki Kazimierz Gurda. - Obejmujemy także tych, którzy w to przymierze nie zostali włączeni, lub je odrzucili. To ci, którzy czasem pokazują naszą wrogość. Czasem możemy mieć wrażenie, że żyjemy w czasie próby. W imię poprawności politycznej wielu ludzi odrzuca prawdy, o których mówi Kościół. Najbardziej atakowana jest prawda o prawie do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. A Bóg powiedział: „Nie zabijaj!”. Stale jesteśmy wystawiani na próbę. Jak mamy się bronić? Miłością do nienarodzonych, chorych, w podeszłym wieku, i miłością do tych, którzy przeciwko nam występują - dodawał biskup siedlecki, podkreślając wyjątkową wartość rodziny, która - tak jak postać świętego Józefa w Świętej Rodzinie - powinna być podstawową komórką społeczną przekazującą dobre wartości.

Na zakończenie odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Retransmisję wydarzenia można oglądać na kanale YouTube radzyńskiego sanktuarium.KB/Radzyń Podlaski

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.