Diecezja siedlecka

VIII Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej w Radzyniu Podlaskim

04
mar 2023

„Żywy różaniec wsparciem dzieła misyjnego” - pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Kongres Różańcowy. 4 marca do Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim przybyło około 1200 wiernych. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu kapłanów przewodniczył biskup Henryk Tomasik.



- Rok, który przeżywamy – Wierzę w kościół Chrystusowy, zbiega się z tematem nowenny przed 200-leciem powstania Żywego Różańca. Kościół, który nie ewangelizuje nie jest misyjny, obumiera. Naszym zadaniem jest wspierać misyjność kościoła by się mógł rozszerzać. Istotą kościoła jest troska o zbawienie każdego człowieka - mówił podczas spotkania ks. Grzegorz Koc, diecezjalny moderator Żywego Różańca.

- Z naszą modlitwą i naszym wsparciem materialnym powinnyśmy dotrzeć do całego świata misyjnego - mówił biskup Grzegorz Suchodolski. W naszej diecezji Koła Żywego Różańca z poszczególnych dekanatów mają przydzielonego misjonarza pochodzącego z naszej diecezji, pracującego na misjach, za którego należy się modlić i wpierać materialnie.
Dzisiaj naszym drugim naszym diecezjalnym przedmiotem pomocy są nasze rodziny. Już nie potrafimy przekazać wiary w naszych domach rodzinnych młodemu pokoleniu. Tak jak to było w czasach naszej młodości. My wiarę przejęliśmy od rodziców i dziadków. Dzisiaj, najmłodsze pokolenia tej wiary w domu nie dziedziczą w naturalny sposób. Doszło do pęknięcia generacyjnego, pomiędzy starszym pokoleniem a młodszym. Często dzieci i młodzieży nie widzimy w kościołach na nabożeństwach. Trudno ich zachęcić do odmawiania różańca. Dlatego potrzebujemy miejsc formacji dzisiejszych młodych narzeczonych, młodych rodzin. Potrzebujemy miejsca, które będzie duchowym centrum dla rodzin diecezji siedleckiej. Decyzją ks. bpa Kazimierza dom rekolekcyjny w Siedlanowie zostanie rozbudowany o kolejne moduły rekolekcyjne dla rodzin - mówił ks. bp Grzegorz Suchodolski.

Konferencja


Konferencję na temat Żywego Różańca wygłosili ks. dr Maciej Będziński i ks. dr Jarosław Tomaszewski: „Kiedy pochylamy się nad tajemnicą i strukturą Żywego Różańca należy odwołać się do błogosławionej Pauliny Jaricot . W 1822 r. powstaje dzieło rozkrzewiania wiary. Paulina Jaricot wspiera misje i misjonarzy. W 1826 r. Paulina zakłada Żywy Różaniec. W 1922 r. to dzieło rozkrzewiania wiary staje się papieskie. Tożsamość, paszport naszej wiary jest wszędzie ten sam. Kościół jest jeden. My mamy być otwarci i powszechni. Apostolstwem Żywego Różańca jest to żeby nie było miejsca wolnego w róży różańcowej. Modlimy się za naszych misjonarzy z diecezji siedleckiej, których może nawet nigdy nie widzieliśmy, ale bycie w kościele przyznawanie się do tej rodziny jest naszą siłą”.

Świadectwo
Na misjach w Urugwaju pracuje ks. dr Jarosław Tomaszewski. - Misja to jest przekaz wiary. Urugwaj to ateistyczny kraj. W środę popielcową i pierwszy tydzień wielkiego postu to jest finał karnawału. W tym antychrześcijańskim kraju wielu ludzi z pomocą Bożą udało mi się pojednać z Bogiem.

Człowiek z natury jest wierzący, Bóg zawsze działa także w twojej rodzinie. Nigdy w misji się nie zatrzymujcie. Misja to nie jest egzotyka. To nie jest opowieść o dalekich krajach, że walczy o duszę swojego męża, twojej wnuczki. Ona może mówić że nie wierzy, takie dzisiaj są pokusy. ale w głębi duszy potrzebuje Boga – mówił pracujący w Urugwaju ks. Jarosław Tomaszewski.

Uroczysta Msza św.

Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu kapłanów przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W homilii ksiądz biskup mówił o potrzebie zjednoczenia serc i nawrócenia grzeszników. - W naszych rękach jest różaniec, przez który chcemy wybłagać te wszystkie dary, o których mówiła młoda Paulina Jaricot. Panu Bogu dziękujemy za dar wiary, bo Ona nas jednoczy.

Dziękujemy za to ze możemy wspólnie z Matką Bożą pod Jej opieką rozważać wielkie tajemnice naszego odkupienia. Św. Jan Paweł II przypominał, że odmawiać różaniec to kontemplować z Maryją oblicze Chrystusa. Uczyć się Chrystusa od Maryi i głosić Chrystusa z Maryją. Modlimy się o siłę, żeby każdy z nas był misjonarzem - mówił w homilii bp. Henryk Tomasik.

Kongres transmitowany był przez telewizję internetową FARO. TV i Katolickie Radio Podlasie.

POSŁUCHAJ relacji Sławomira Karczewskiego







11 marca Kongres Różańcowy odbędzie się w Parafii Świętej Trójcy w Gończycach (rejony: św. Jana Pawła II i bł. Karoliny Kózkówny).
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.