Diecezja siedlecka

Wesprzyj akcję MIVA Polska i pomóż w zebraniu środków na zakup pojazdów dla misjonarzy

25
lip 2023

25 lipca w Kościele katolickim obchodzimy wspomnienie Świętego Krzysztofa patrona kierowców, a w jego ramach po raz 18-sty Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Od 23 do 30 lipca trwa również Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, w którym oprócz promowania bezpieczeństwa na drogach, prowadzona jest zbiórka funduszy na zakup pojazdów służących misjom. Są bowiem jeszcze miejsca na świecie, gdzie ciężko jest o zakup mechanicznego środka transportu. Polskim misjonarzom w organizacji funduszy pomaga MIVA Polska.

Polacy mają swoich misjonarzy w każdym zakątku globu. W niektórych miejscach nie mogą odpowiednio pełnić swojej posługi bez dobrego samochodu, wtedy z pomocą przychodzi MIVA Polska, której dyrektorem jest ksiądz Jerzy Kraśnicki.

Organizacja działa w Polsce od 2000 roku, jednak sama idea takiej pomocy na świecie powstała w 1927. Wtedy to niemiecki oblat Maryi Niepokalanej Paweł Schulte poruszony śmiercią swojego współbrata przebywającego na misji w Afryce, który nie dotarł na czas do szpitala, stwierdził, że trzeba zadbać o to, by misjonarze mieli do dyspozycji nowoczesne środki transportu. Pierwsza siedziba MIVY mieściła się Niemczech. Darami były zwierzęta pociągowe i rowery. W Indiach zdarzyło się nawet zakupić słonia. Z biegiem czasu organizacja się rozwijała. Po II Wojnie Światowej tworzono kolejne odziały, najpierw w Austrii później Szwajcarii, Holandii, Anglii, Słowenii, Słowacji, nawet w Korei Południowej i USA.

Polski oddział nie skupia się tylko na pomocy w kwestii zakupu samochodów. Do misjonarzy docierają jeszcze motory, rowery, traktory, łodzie, konie i wszystko co może być środkiem transportu. Ksiądz Jerzy Kraśnicki opowiedział w wywiadzie dla Katolickiego Radia Podlasie o projektach związanych z zakupem karetek oraz barko-szpitalem na Amazonce. W materiale przygotowanym przez naszego reportera swoje podziękowanie MIVIE wyrazić chcieli misjonarze z całego świata. Są to ksiądz Jarosław Dziedzic z Boliwii, ojciec Paweł Kaczmarek z RPA, ojciec Wojciech Pawłowski z Ugandy oraz były już misjonarz ksiądz Stanisław Tymoszuk, posługujący w Czadzie.
fot.: MIVA Polska
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Łukasz Goławski

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.