Siemiatycze

Wprowadzenie relikwii św. Maksymiliana M. Kolbego do Kaplicy w Tołwinie

14
sie 2023

14 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika, który jest patronem kaplicy w Tołwinie w parafii Dziadkowice, odbyło się uroczyste wprowadzanie relikwii tego Świętego do kaplicy.

Pomysł narodził się dokładnie rok wcześniej gdy obchodzono 50-lecie powstania kaplicy. Do uroczystości przygotowywano się długo i starannie przy wielkim zaangażowaniu mieszkańców Tołwina, przy wsparciu księży z parafii w Dziadkowicach i samorządu gminy Siemiatycze.

W ramach wspomnianych przygotowań odbyły się „Czwartki z Maksymilianem” - cykl zajęć dla dzieci które poprzez zabawę poznawały postać Świętego m.in. malowały jego portrety, konstruowały maszyny latające, robiły sushi a nawet wzięły udział w turnieju rycerskim. Zajęcia prowadzili rodzice – mamusie i tatusiowie.  Zorganizowano pielgrzymkę do Niepokalanowa i wiejskie kino w plenerze z filmem „Dwie Korony”. Modlono się 9-tygodniową Nowenną do Św. Maksymiliana.

Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego odbyła 14 sierpnia podczas Mszy Św. odpustowej sprawowanej w Tołwinie w samo południe. Eucharystię koncelebrowali zaproszeni księża, głównym celebransem był proboszcz parafii w Dziadkowicach ks. Jan Krasowski. Mieszkańcy całymi rodzinami bardzo licznie uczestniczyli w Mszy Św. - angażowali się w czytania, śpiew, procesję z darami. W trakcie Mszy Św. grupa parafian oraz księża złożyli uroczyste ślubowanie wstępując w szeregi Rycerzy Niepokalanej. Na koniec Eucharystii modlono się litanią do św. patrona, odśpiewano też uroczyste Te Deum.

Kolejnym punktem było poświecenie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez gminę, a na koniec ucałowanie relikwii św. Maksymiliana.  Zakończeniem była wspólna Agapa, której towarzyszyła wystawa prac powstałych w ramach „Czwartków z Maksymilianem”.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.