Łuków

Wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel. Uroczystości odpustowe w Woli Gułowskiej

16
lip 2021

Dziś, 16 lipca kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej. Wiąże się ono z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku. W klasztorze ojców karmelitów w Woli Gułowskiej odbywają się w tym dniu uroczystości odpustowe.

Msze święte w parafii Nawiedzenia NMP w Woli Gułowskiej są sprawowane jak w niedziele: o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i o godz. 16.00. Główna msza św. odpustowa z procesją eucharystyczną zostanie odprawiona o godzinie 12.00. Po każdej Mszy św. będzie możliwość przyjęcia szkaplerza św.

W wigilię uroczystości odpustowej Matki Bożej Szkaplerznej, wieczorem była odprawiona msza św. na cmentarzu parafialnym.

W nocy z 15/16 lipca odbyło się także diecezjalne czuwanie apostolatu „Złota Róża”. Tak jak św. Szymon Stock, który tej nocy w 1251 r. czuwał i prosił Maryję o pomoc, tak i licznie zebrani pątnicy prosili Maryję o potrzebne łaski dla diecezji, kapłanów i ich rodzin. Czuwaniu przewodniczył ks. Grzegorz Koc - diecezjalny duszpasterz Apostolatu “Złota Róża”. WIĘCEJ

Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Aylesford (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Matka Najświętsza miała mu wręczyć szkaplerz, dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Dla całego Kościoła święto to zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku.

Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wiele osób nosi medaliki szkaplerzne. Najsłynniejszym miłośnikiem nabożeństwa szkaplerznego był św. Jan Paweł II, który znak opieki Matki Bożej przyjął w wieku chłopięcym u karmelitów bosych w Wadowicach. Szkaplerz nosili liczni władcy europejscy oraz niemal wszyscy królowie polscy poczynając od św. Jadwigi i Władysława Jagiełły, a także liczni święci, również spoza Karmelu, m.in. św. Jan Bosko, św. Maksymilian Maria Kolbe i św. Wincenty a Paulo.

W zakonach karmelitańskich 16 lipca obchodzona jest Uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, głównej Patronki, Matki i Królowej Zakonu. WIĘCEJ

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.