45. Zaduszki Jazzowe w Sokołowie Podlaskim przeszły do historii!
lis 2024
W sobotę, 9 listopada w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyły się 45. jubileuszowe Zaduszki Jazzowe, które dedykowane były Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu. Zaduszki Jazzowe to cykl koncertów, który od ponad 45 lat odbywają się w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Te klimatyczne, jesienne wieczory uważane są za jedne z najważniejszych w imprezowym kalendarzu SOK i są prawdziwą gratką dla miłośników dobrej muzyki.
W tym roku na zaduszkowej scenie wystąpili:Rafał Dubicki Quartet
Piotr Schmidt Quartet “Saxesful” + Wojciech Myrczek
Rafał Dubicki Quartet
Klasyczny kwartet jazzowy wzbogacony o elektroniczne, klawiszowe brzmienia oraz gitarę basową, pozwalającą na wycieczki w stronę rocka czy fusion.
Rafał Dubicki to kompozytor i trębacz, który zachwyca dźwiękiem. Podjął się niełatwego zadania, by przekonać słuchaczy, że jazzowa muzyka instrumentalna jest nie tylko dla elit. W swojej twórczości łączy ze sobą trudne dźwięki z rozrywkową nutą, tworząc m.in. muzykę filmową. Muzyka Rafała Dubickiego to fuzja wielu gatunków, począwszy od klasycznych jazzowych brzmień po nowoczesne elektroniczne rozwiązania. Główną cechą kompozytora i trębacza jest melodyjność utworów. Melodia stanowi nadrzędny element każdej kompozycji, pozostaje w świadomości odbiorcy na długi czas. Do wielu z utworów Dubickiego powstały teledyski, pokazując wykorzystanie tej muzyki w wersji filmowej, obrazowej.
Kwartet wystąpił w składzie:
Rafał Dubicki – trąbka, flugelhorn
Mateusz Gramburg – fortepian, instrumenty klawiszowe
Mateusz Woźniak – gitara basowa
Radosław Mysłek – perkusja, instrumenty perkusyjne
Piotr Schmidt Quartet – Saxesful – Gala Polskiego Jazzu
Największe przeboje muzyki jazzowej, najwspanialsi polscy saksofoniści. Piękno sztuki – jazz.
Piotr Schmidt – wybitny polski trębacz jazzowy z całą plejadą największych gwiazd polskiego saksofonu jazzowego: Henryk Miśkiewicz, Grzech Piotrowski, Maciej Sikała, Adam Wendt. Projekt stworzony w 2018 roku jeszcze wspólnie z śp. Zbigniewem Namysłowskim oraz Janem Ptaszynem Wróblewskim. Projekt, z którym w roku premiery artyści występowali w najpiękniejszych filharmoniach w kraju.
Repertuar zespołu to hity muzyki jazzowej: znane standardy zaaranżowane i zagrane tak, by pozostać w sercu słuchaczy na bardzo długo. Premierze albumu „Saxesful” towarzyszyła ogólnopolska trasa koncertowa zrealizowana z szerokim rozmachem.
Zespół wystąpił w składzie:
Piotr Schmidt – trąbka
Wojciech Myrczek – wokal
Henryk Miśkiewicz – saksofony
Maciej Sikałą – saksofony
Marcin Kaletka – saksofony
Grzech Piotrowski – saksofony
Wojciech Niedziela – fortepian
Mariusz Bogdanowicz – kontrabas
Piotr Biskupski – perkusja
Zobacz Galerię
Kontakty sokołowskiej publiczności z jazzem, swoją historią sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W roku 1977 w Sokołowskim Ośrodku Kultury powstał Klub Jazzowy założony przez: Wojtka Nowosielskiego, Jerzego Mikołajczuka, Romana Domańskiego, Eugeniusza Małyszka, Zbigniewa Kwiatkowskiego, Mirkę Benedykciuk, Henryka Rosochackiego i Teresę Rosochacką. Niebawem dołączyli do niego kolejni fani dobrej muzyki – Maciej Wąż, Maciek Dziekoński i Krzysiek Kalinowski.
Pierwsze Zaduszki Jazzowe odbyły się w tzw. sali bilardowej SOK w listopadzie 1977 roku gdzie grupa pasjonatów jazzu, słuchając nagrań w atmosferze zaduszkowej, rozpoczęła sokołowską przygodę z jazzem. Spotykali się i słuchali muzyki odtwarzanej z płyt winylowych. Jednak z czasem samo słuchanie nie wystarczało, oczekiwania były dużo większe. Do Sokołowa Podlaskiego zaczęto zapraszać osoby powiązane z jazzem na prelekcje i wykłady, było to możliwe dzięki kontaktom nawiązanym z ogólnopolskim środowiskiem jazzowym. Miasto coraz częściej było wymieniane i rozpoznawane jako miejscowość, w której grupa zapaleńców żyje jazzem. To był kolejny etap tej niezwykłej historii – następnym były koncerty.
Nieprzerwanie od ponad 45 lat w listopadowe wieczory organizowane są sokołowskie spotkania z jazzem, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń artystycznych naszego miasta i są jedną z najbardziej prestiżowych imprez SOK. Z dumą można stwierdzić, że przez te lata wychowały się kolejne pokolenia ludzi zafascynowanych jazzem, a spotkania jazzowe mają już swoją stałą dwu, a nawet trzy pokoleniową publiczność. Młodzież, dorośli i seniorzy posługują się wspólnym językiem komunikacji, dzielą pasję, którą jest jazz.
0 komentarze