Adamów: dostojne portrety
maj 2023
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Adamowie można oglądać wystawę „Dostojne Portrety”. Znajdziemy na niej tak zwane monidła, czyli portrety malowane na podstawie zdjęć.
Monidła to rodzaj portretów malowanych na podstawie zdjęć przez artystów zwanych deklarzami lub portrecistami. Pojawiły się w Polce w połowie XIX wieku, a największą popularnością cieszyły się w pierwszej połowie XX wieku, kiedy były masowo zamawiane u akwizytorów, którzy chodzili po domach i zachęcali gospodarzy do kupna. Do wykonania portretu ślubnego wystarczyły zdjęcia z dokumentów lub zrobione podczas innych okoliczności. Odpowiedni makijaż, strój czy ozdoby domalowywano w pracowni. - Celem wystawy jest przywrócenie pamięci o monidle, które było bardzo popularne w Polsce i stanowiło kiedyś obowiązkowy element wyposażenia każdego domu – wyjaśnia pomysłodawczyni wystawy Edyta Dziudzik, animator kultury w GBP w Adamowie.Wystawa powstała dzięki wielkiemu zaangażowaniu i współpracy z mieszkańcami gminy. Wiele monideł, które można dziś zobaczyć na wystawie w bibliotece, pochowane było w szafach, szufladach czy na strychach. Choć sporo jest też takich, które nadal wiszą w centralnym miejscu domu, obok ramek ze zdjęciami współczesnymi.
Na wystawie znalazło się 40 sztuk portretów ślubnych, a także indywidualnych, głównie z lat od 50 do 80 ubiegłego wieku. Najstarsze monidło - portret Józefy i Ignacego Pytków z Kresów Wschodnich, pochodzi z okresu międzywojennego.
Wystawę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Adamowie można oglądać do końca maja.
informacja i zdjęcia: GBP Adamów
0 komentarze