Całe życie maluje swój pamiętnik…
paź 2020
Prof. Ludwik Maciąg to artysta, malarz, który zajmował się malarstwem pejzażowym i batalistycznym. Był autorem wielu ilustracji do książek, plakatów, projektów znaczków pocztowych czy gobelinów. W tym roku obchodzona jest setna rocznica urodzin artysty, a w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę obrazów prof. Maciąga.
Od 28 września w Muzeum Południowego Podlasia można oglądać wystawę prac prof. Ludwika Maciąga, którą rozpoczyna cytat: „Całe życie maluje swój pamiętnik”, który pochodzi ze wspomnień artysty.
Wśród około 100 prac zgromadzonych na wystawie znajduje się m.in. jeden z pierwszych rysunków profesora ogród narysowany ołówkiem czy akwarela przedstawiająca fragment ogrodzenia I. LO. Im. J.I. Kraszewskiego, do którego chodził młody Ludwik Maciąg z pieczątką ówczesnego dyrektora szkoły Stanisława Damrosza. Oprócz tego na wystawie można zobaczyć rzeźby, grafiki czy projekty gobelinów.
Tematem, który często pojawia się w działach prof. Maciąga są konie. – Konie były jego fascynacją już od czasów dziecięcych, kiedy wraz ze swoją rodziną mieszkał w koszarach w Białej Podlaskiej. Jego ojciec był oficerem. A później Ludwik Maciąg w oddziale partyzanckim jeździł konno. I wiele szkiców, które można zobaczyć na wystawie, to właśnie wspomnienia z czasów partyzanckich – wyjaśniła Violetta Jarząbkowska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.
Pod koniec września w Białej Podlaskiej odsłonięto mural wykonany na podstawie obrazu prof. Maciąga, który powstał na ścianie II LO. Im E. Pater.
Prof. Ludwik Maciąg od dziecka związany był z Białą Podlaską, ukończył Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego. Jego ojciec służył w 9. Pułku Artylerii Lekkiej, który stacjonował w mieście. W czasie II wojny światowej był żołnierzem oddziału partyzanckiego pod dowództwem majora Stefana Wyrzykowskiego "Zenona".
Wystawa prac prof. Ludwika Maciąga w oficynie zachodniej Muzeum Południowego Podlasie będzie czynna do 17 stycznia 2021 roku.
ICH/Biała Podlaska [MSz]
0 komentarze