Sokołów

„Cztery żywioły” - wykład Doroty Pikuli-Kuziak dla Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Kultura Pon. 04.03.2024 15:00:33
04
mar 2024

W środę, 13 marca o godzinie 17.00 na Sokołowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbędzie się wykład „Cztery żywioły” Doroty Pikuli-Kuziak, kustosza Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

Cztery żywioły, ich niewyobrażalna, a niekiedy porażająca moc i piękno zachwycają poetów i malarzy od zarania dziejów. Filozofowie starożytni uważali, że dopiero przez ich zmieszanie tworzą się rzeczy materialne np. żywioł wody nadawał rzeczom płynność, a żywioł ziemi ciężar.

Poszczególne żywioły łączono z różnymi zasadami, cechami charakteru, symbolami czy ciałami niebieskimi. W sztukach pięknych żywiołom odpowiadały konkretne kolory: biały to woda, czarny, to ziemia, czerwony to powietrze, a żółty oddawał ogień.

Bez tych czterech żywiołów nie ma jednak życia na ziemi. Niechby zabrakło tylko jednego z nich… Jak żyć bez powietrza? A jak namalować powietrze? Czy chodzi o obłoki, ich kolor i strukturę? Czy jednak nie tylko… A woda, ziemia? Jak przedstawić w sztuce ogień? Czy wystarczy namalować płomienie, czy to, co one czynią płonąc? O tym opowie Dorota Pikula-Kuziak wprowadzając słuchaczy UTW w ten rozległy i wielowymiarowy temat w sztuce.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Paweł Kryszczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.