Biała Podlaska

Festiwal STANICA JEDNOŚCI dobiegł końca

Kultura Pon. 05.10.2020 10:23:00
05
paź 2020

Wraz z końcem września odbyły się ostatnie wydarzenia w ramach II edycji Festiwalu Stanica Jedności, organizowanego przy Parafii św. Nikity w Kostomłotach. Z racji stanu pandemii tym razem festiwal przebiegał w formie on-line i trwał od połowy maja.

Pierwszym elementem Festiwalu był Kurs Medytacji Chrześcijańskiej. Trwające 14 dni wydarzenie składało się z cyklu filmów, wprowadzających blisko 3500 zarejestrowanych osób w umiejętności przydatne w trakcie modlitwy i czytania Biblii. W ramach kursu powstawały m.in. grupki dzielenia, które w formie spotkań on-line pomagały chętnym uczestnikom z całej Polski podzielić się swoim indywidualnym doświadczeniem wiary.


Początek czerwca to kolejne ciekawe, festiwalowe wydarzenie. Blisko 200 osób wzięło udział w specjalnie przygotowanym, trwającym miesiąc, kursie pisania ikon. Każda z osób otrzymała indywidualnie zestaw filmów, dzięki którym mogła poznać etapy tworzenia, tajniki pracy i narzędzia wykorzystywane przy tworzeniu ikon.


Początek września obfitował w akcenty muzyczne. W ramach festiwalu powstał cykl pieśni unickich w nowych aranżacjach, wyemitowany zarówno w postaci specjalnego koncertu on-line, jak i pojedynczych, specjalnie zarejestrowanych pieśni.


Całe wydarzenie, wraz z końcem września, zakończył specjalnie przygotowany film, przybliżający poszczególne elementy Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma. Materiał zarejestrowany został w parafii św. Nikity w Kostomłotach a opracowany na podstawie opisów zawartych w książce ks. Kazimierza Matwiejuka „Celebracja Eucharystii w różnych obrządkach liturgicznych”.


II edycja festiwalu, mimo naturalnych ograniczeń, przyniosła uczestnikom z całej Polski wiele form i narzędzi, dzięki którym mogli Oni poznać historię parafii unickiej w Kostomłotach oraz piękno związane z obrzędami liturgii tam sprawowanej. Różnorodność wydarzeń, elementów festiwalu, pozwalała na nowo spojrzeć na to wyjątkowe miejsce i ludzi, którzy wiernie kultywują i przekazują piękne tradycje, powstałe na tym terenie.

Inf. pras.
GA [MSz]

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.